Brev:
Sjatspisning del 2

Hej Helen
Mange tak for dit svar! Jeg har jo selv haft samme tanker med at det er helt okay og lige efter bogen at hun spiser før hun skal sove. MEN problemet ligger jo i at hun ikke spiser et helt måltid når hun bliver puttet. Hun spiser mellem 10-50 ml, nogle gange kan vi tvinge den op på 100 ml, når hun bliver puttet. Vi har forsøgt, at give lidt inden hun kommer ud i barnevognen og så resten ude i barnevognen, men det får hende ikke til at spise mere. Hun sover ikke lange lure (maks 45 min), så når hun har spist de 45 ml inden en lur, går der ikke 3 timer fra hun har spist og til hun er træt igen, da hun kun kan holde sig vågen 1 time-halvanden.
Hun spiser til gengæld rigtig store mængder om natten og tanker op mellem kl 23-03. Dette er f.eks. i dag, hvilket er et typisk døgn for os. (hun bliver puttet med en flaske kl 19 og flasken indeholder 240 ml. Nogle gange drikker hun det hele andre gange ca. 150 ml)
00.00: 110 ml
00.23: 145 ml
02.05: 150 ml
03.45: 45 ml
står op kl 05.15 (er ikke ...
... sulten)
06.50 puttes hun og drikker 50 ml.
Sover 40 min.
09.30: Puttes og drikker 70 ml Sover en time
12.30: Drikker 100 ml
sover 20 min
15:45: Drikker 45 ml og vil ikke sove eller spise mere.
17.30: Får hun grøntsagsmos
19:00 Puttes med en flaske og drikker mellem 150-240 ml.
Normalt ville hun også få noget grød om formiddagen og spiser ca 1 dl. der.
Hun får jo den mængde mælk hun skal have. Jeg ser det bare som et problem at størstedelen bliver drukket om natten. Nogle nætter spiser hun endnu mere end angivet ovenfor og jeg laver ikke andet end at lave flaske og give hende mad. Da hun ikke spiser særlig godt af flasken og det tager hende op mod en halv time at spise 150 ml, giver det ikke meget søvn om natten.
Hun er en meget stor pige i forhold til sin alder og vejer 9.820 gr. nu. Så hun mangler jo ikke noget.
Min store søn blev også puttet med en putteflaske i barnevognen og dette var ikke et problem da han spiste en hel flaske og sov et par timers lur derefter.
Med venlig hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
21. februar 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Opfølgning - Tilvænning af barnevogn/klapvogn
Kære Helen Et par opfølgende spørgsmål til mit tidligere brev. Min søn...
Viden om børn:
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







