Brev:
Morgenrutine med to små

Hej Helen,
Som du ved har jeg to små drenge en på knap 2 år og en på 6 måneder. Vi er så småt kørt over på at det er mig der afleverer den store i vuggestue sammen med den lille, på den måde kan far komme tidligere afsted og tidligere hjem.
Min udfordring er egentlig ret dejlig, men også frustrerende.
Vi er gået ind i "jeg kan og vil selv" fasen. Det er jo vildt fedt at se alt det vores store dreng pludselig vil og kan.
Men det kan godt være lidt frustrerende for mig når jeg har to små børn at han så ikke vil gøre det "med det samme".
Vores morgen ser - ideelt - sådan her ud.
Vi vågner kl. 6, den lille får en ren ble først mens den store snakker lidt med sig selv nede i hans seng. Når jeg er færdig med den lille henter jeg den store. han putter hans elefant og sut så de kan "sove videre".
Han går selv ud og hjælper med at finde skål, ske og havregryn - hvor efter han selv går over og sætter sig på sin plads siger han skal skubbes ind og have smæk på. Så spiser vi morgenmad.
Efter det går han selv ud til tandbørsten går op på hans skammel får en tandbørste han skyller under vand "børster selv" - så børster jeg.
Så går han ud og finder en ble "hjælper" ...
... med at hoppe op på puslebordet. Her hjælper han så godt han kan med at tage tøj og ble af og få nyt på.
Til sidst finder han hans overtøj og sko - og hjælper med at få det på.
Han kan rigtig meget af det selv og jeg synes selv jeg forsøger at lade ham gøre det. Udformingen er at jeg tit har mere travlt end han har.
Lillebror skal nemlig sove når vi går hjem fra vuggestuen. Hvis vi kommer for langsomt ud af døren bliver lillebror frustreret og træt.
Jeg siger eksempelvis til ham "kan du finde dine støvler?" (måske 2 gange), så siger jeg "skal du finde støvler eller skal mor finde støvler?" og til sidst "så finder mor støvlerne". Men han reagere ofte først på sidste kommentar hvor til han bliver ked af det for han ville jo rigtig gerne selv.
Det er specielt processen at få tøj på og ud af døren der er svær. Der fjoller han rundt. Han åbner og lukker døren ind til lillebror - eller "gemmer" sig bag ved klapvognen.
Jeg synes det kan være lidt "stressende" specielt hvis den lille bliver ked af det samtidig. Jeg håber du har et par gode råd til hvad jeg kan gøre eller om jeg bare skal acceptere at han først reagere ved "så gør mid det".
Med venlig hilsen
Kris
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.
Søvnunderskud og lange putninger
Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...
18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.
Lur og temperament udfordringer
Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.
Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
Viden om børn:
Jordemoder
En jordemoder er uddannet til at hjælpe gravide, fødende og nye familier. Når du bliver gravid, så skal du i første omgang kontakte din læge. Lægen vil herefter automatisk sørge for at give besked til dit fødested, og dermed en jordemoder, som så vil indkalde dig til undersøgelse.
Som gravid er du, så vidt det er muligt, tilknyttet een jordemoder i hele graviditetsforløbet. Du (og din partner) vil blive kaldt til samtale og undersøgelser løbende gennem hele graviditeten, og I...
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





