Annonce

Annonce

Svar: Sovevaner og madmængde 10½ mdr.


26. maj 2005

Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej Vibeke

Først vil jeg lige sige at det jo tager tid at komme ind i en anden soverytme. At forsøge ændring enkelte gange og tro at det så lykkes at få ham til at sove længere holder desværre ikke. Der skal længere tid til:o)

Dernæst vil jeg sige at jeg faktisk tror at det hele ændrer sig i takt med at I skal til at arbejde. Jeg tænker at han jo så skal passes ude og derfor vil få mange nye indtryk og blive meget mere træt. Hele hans tytme kan ændre sig i denne periode.

Jeg tror derfor I skal prøve at se hvad tiden bringer og ikke hverken tage sorgerne på forskud eller tro at I kan ændre noget i løbet af en week-end:o)

Med hensyn til mad, så skal du naturligvis regne med at han kan være lidt længere tid om overgangsmaden, da han korigeret jo kun er 8½-9mdr gammel. At han helst spiser med fingrene er således i orden.

Jeg studser lidt over at han får riskiks flere gange dagligt. I princippet er der ikke noget skadeligt i riskiks, men der er jo heller ikke rigtig noget nærende og hvis han er småt spisende, så kunne det være en god idé at give noget andet til mellem måltid. Hvad med sødmælksyoghurt med frugt eller A38 med mysli. På den måde øger du også hans mælkeindtag. Du kan også give ham en portion frugtgrød med mælk på. Det er både sundere og mere nærende end en danone 'slik'yoghurt. Derudover kan du naturligvis tilbyde frisk frugt som mellemmåltid.

Gulerødder, agurkestave osv. er rigtig godt og også havregrøden til morgenmad. At han spiser lidt kød til aften synes jeg også er okay. Det er meget fint at du supplerer hans rugbrød med mysligrød og modermælkserstatning, så han får nok at spise her. Jeg synes dog du skal prøve at gøre det samme om aftenen, altså supplere den mad I selv laver med et 'købeprodukt'. ...


Annonce

... Jeg vil foreslå dig at købe et glas at Hipps 'spaghetti bolognaise' som kan gives fra 8 mdr. Konsistensen i denne ret er så fin at han sagtens vil kunne spise det og så smager det faktisk godt.

Min idé er at du kan prøve at skaffe interesse for maden om aftenen, samtidig med at han får noget nærende og du kan så selv koge pastaskruer ved siden af, som han kan sidde med og selv spise. Altså igen en blanding, ikke enten eller men både og. Du skal altså ikke være ked af at 'det kniber med at nøjes med almindelig mad' jeg ser det som en fordel at du supplerer med industrielt fremstillede produkter. Også for at få ham til at tage på igen:o)


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Mit forslag til en kostplan ser altså således ud:
Tidlig morgen: Mælk
Morgen: Havregrød + havrefras, sveskemos og mælk
Formiddag: Frisk frugt eller frugtgrød samt mælk
11.30: (En riskage) Pas på den ikke tager pladsen op for den rigtige mad kl 12
12.00: Frokost. Rugbrødshapsere med tilbehør af majs, ærter, gulerod, agurk, pebberfrugt, advokado osv. Supplering af en portion grød eller grøntsagsmos + mælk
14.00: Mælk
16.00 ½ bolle, frisk frugt eller en portion A38 med mysli/sødmælksyoghurt med bær + mælk
17.30: Lidt frugt eller grød eller en skorpe at gnave i (som forskud på aftenmåltidet, ikke i stedet for)
18.00: Lidt kød, grøntsager, pasta osv. som I selv spiser suppleret med nogle af de industrielt fremstillede produkter - prøv med mad på glas.
Afslut evt. dagen med lidt frugtgrød og lidt mælk og så skal han puttes.

Jeg har prøvet at lave en plan ud fra de ca. tider du selv giver og som du kan se er der ikke de store ændringer. Det der er vigtigt er hvad han får at spise og at du supplerer den almindelige mad, så du er sikker på at han får nok.

Fortsat held og lykke med ham:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex

Jern - jerntilskud præmatur

Børn, der er født for tidligt, har behov for jerntilskud, da de har mindre depot af jern ved fødslen og større væksthastighed. Jern tilskuddet startes 6 uger efter fødslen:

Fødselsvægt < 1500 gram: Ca 8 mg jern dagligt i 12 måneder
Fødselsvægt > 1500 gram: ca 8 mg jern dagligt til 6 måneder

Børn, som får mere end halvdelen af deres ernæring som modermælkserstatning, skal have ½ dosis jern, dvs. ca. 4 mg hver dag eller 8 mg hver anden dag.

Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce