Svar: Aften putning - 8 mdr.
Kære Louise
Tak for dit brev og dejligt at høre, at du har kunne bruge mine tidligere svar :)
Det lyder rigtig dejligt med Zumba en gang om ugen, og jeg kan godt forstå, at du gerne vil prioritere denne tid til dig selv :) Det kan du også roligt gøre - selvom jeres dreng så nogle gange bliver ked af det. Far er der jo, passer på ham og elsker ham højt og mor kommer hjem igen...:)
Det vil dog være rigtig godt, hvis I kan begynde at indføre lidt faste og nye rutiner om aftenen. Nu hvor jeres dreng er blevet 8 måneder, vil jeg anbefale, at I forsøger med et bad og efterfølgende tilbyder ham en godnatgrød. Det kan for det første være med til at gøre, at hans puttetidspunkt bliver en lille smule senere, samtidig med at det også vil gøre, at han motorisk og mentalt hjælpes til at finde bedre ro, når det er tid til at sove - og så er det en måde at få far på banen på :)
Det betyder, at en aftenrutine nu kan se således ud:
Aften 18: Udgangspunktet mere og mere familiemad, kød, fisk, kartofler, grøntsager, ris, pasta. Der er mad i små hapsere og større stykker at gnave selv og også stadig mos. Vand af ...
... kop.
Kommer i bad, frotteres godt med håndklædet, smøres med lidt creme og lignende efter behov.
Tilbydes en godnatgrød, ca. 19.30 - det kan være en lidt grovere grød som flerkornsgrød eller mysligrød, vand af kop. Får derefter børstet tænder, hvis han har fået tænder
Flaske og puttes til natten 19.45-20
Sen aften 23-24: Ammes eller drømmeflaske og sover herefter uden yderligere mælk til næste morgen tidlig... Og den tidlige morgenamning trappes ofte ud i 8-9 måneders alderen, så han nu tilbydes mælk 3 gange dagligt: Før middagslur, aften og sen aften.
Det vil være super godt, at det er far som giver jeres dreng bad og gør ham klar til natten med babymassage, nattøj osv. Og det må også meget gerne være far som giver ham godnatgrød og børster hans tænder. Jo mere far gør alt det, som leder op til putning, jo lettere vil det være for far at tage over, den aften hvor du så er til Zumba. Rutinerne vil jo være som de plejer at være, eneste forskel er, at det så også er far, der giver ham flaske den dag :)
Jeg håber, at du/I kan bruge dette lidt videre - rigtig meget held og lykke med det hele:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Udvikling - børn
Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:
1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven
2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.
4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.
5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.