Annonce

Annonce

Brev:

Nye putterutiner


18. juni 2018

Kategori:
Alder:
4 år, 11 mdr.

Nye putterutiner

Kære Helen

Endnu engang tak for gode råd og ikke mindst forståelse. Det kan nogen gange være rigtig svært at hitte hoved og hale i, hvad der vil være det bedste at gøre for vores unger. Og så ser vi os blinde på, at det skal lykkes på den korte bane. Indtil nu har vi lagt os meget op ad dine råd om at give tryghed, når der åbenlyst er behov for det – og det har der været.

Men nu er storesøster ved at være for stor til at sove med mor eller far på en madras ved siden af. Og falde i søvn med en voksen i hånden. Hun fylder 5 år om en måned, og hun er meget bevidst om, hvad hun kan og gerne vil, og hun har helt tydeligt behov for at gøre ting på egen hånd. Hun vil eksempelvis gerne have lov at gå i haven selv (lige nu bor vi midlertidigt i en villalejlighed på 1. sal), og hun har lært at cykle og vil gerne cykle alle steder hen.

Vi flytter ind i det nye hus om en måned og har to ugers sommerferie sammen alle fire (børn og farmand har tre). Så, med udgangspunkt i dit svar fra sidste uge, skal storesøster lære at sove og falde i søvn selv på eget værelse fra første dag i det nye hus. Vi havde overvejet at lade lillebror sove hos storesøster, men jeg tror, du har ret i, at det kan blive rodet og risikere at ødelægge storesøsters ellers rigtig gode søvn og rytme.

Så lillebror kommer også på eget værelse – så er det i det mindste også fælles for dem begge (han er også vant til at have en voksen i rummet, så det vil også være nyt for ham at sove på eget værelse).

Men hvordan griber vi det smartest an? Skal vi tale med hende om det allerede nu? Eller vil hun så værge sig mod ...


Annonce

... at skulle flytte i nyt hus, fordi hun ved, at hun der skal sove selv?

Jeg har købt en lydbog af Carsten Sommerskov (Du er vidunderlig), som jeg tænkte, at jeg ville prøve at indføre som en del af det faste ritual (børste tænder etc, finde en bog, læse og sludre, synge to sange, og så godnat + lydbog. Normalt holder vi hånden, til hun sover. Men skulle vi indføre ’godnat + lydbog’ allerede nu, imens vi bor i lejligheden, og arbejde på at hun selv skal falde i søvn? Eller skal vi vente og lære hende både at falde i søvn og sove selv det nye sted?

Til info vil jeg lige dele med dig, at vi fulgte dit råd og har været i det nye hus flere gange – så børnene kan vende sig til det. Og de er umiddelbart rigtig glade for det.
Vi har både rutsjebane og gynger i haven, og det er storesøster særligt vild med og løber om i haven, så snart vi ankommer.

Vi kan samtidig også godt mærke, at der sker meget netop nu, og at storesøster (formentlig som konsekvens) har rigtig svært ved at blive afleveret om morgenen i børnehaven.

Pædagogerne er søde og hjælper, og de siger, at hun bliver god igen hurtigt og leger fint dagen igennem. Det samme sker, når hun eksempelvis skal med mormor og morfar (som hun elsker og bruger meget tid med) i teatret. Så har hun svært ved at sige farvel og siger, at hun vil have mor og far med. Det går altid godt, og hun vil tit ikke hjem igen. Men afskeden / adskillelsen er svær. Så skal vi vente, til vi er flyttet ind i huset med at øve, at hun selv at falder i søvn?

Jeg håber, du kan hjælpe os med ideer til, hvordan vi løser overgangen bedst.

Kærlig hilsen
L

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


25. april 2025 | Udvikling | 5 år, 6 mdr.

Skole parathed

Hej Helen. Jeg har en pige der skal starte i skole i år. Hun er født i...

Læs hele brevet og Helens svar


3. april 2025 | Udvikling | 4 år, 5 mdr.

Social angst og skoleudsættelse

Kære Helen. Vi er altid meget glade for dine svar. Der er lidt tid til mit...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2025 | Opdragelse | 4 år, 3 mdr.

Hver eneste lørdag er helvede

Hej, vi har 3 børn. Én på 4,5 og to på 2,5. Tvillingerne er relativt nemme...

Læs hele brevet og Helens svar


4. januar 2025 | Opdragelse | 4 år, 2 mdr.

Curling vs. Selvstændighed?

Kære Helen Vi ved ikke hvordan vi bedst hjælper vores ældste datter på 4 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tilskudsblanding

En tilskudsblanding er en modermælkserstatning, der kan gives som tilskud til anden ernæring. Det vil sige, at barnet ikke kan leve af en tilskudsblanding alene.

En almindelig modermælkserstatning kan barnet få fra fødslen, hvor en tilskudsblanding ofte først anbefales fra 6 måneder, hvor barnet naturligt også får skemad.

Er du i tvivl kan du altid læse på pakken. Det vil fremgå af indholdsdeklarationen, hvorvidt der er tale om et fuldgyldigt præparat eller ej....

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Det er lige før jeg synes det bliver pinligt at jeg skriver så meget til dig, men dine svar er enormt nyttige og jeg har fået en god tillid til dig, så du kommer til at høre mere fra mig.

Tak fra Sophus´ mor


Annonce