Brev:
Søvn, barnevogn og bilproblemer
Kære Helen.
(Dette er kommet inden for de sidste 14 dage)
Vi fik for 7 1/2 uger siden, en dejlig velskabt pige! - men hun har vist sig at være utrolig tryghedssøgende, og som så mange andre babyer vil hun kun sove ved mor om dagen. Dette har jeg accepteret efter utallige forsøg på at ligge i barnevogn, slyngevugge og babynest, men uden held.
Mit dilemma er nu at jeg ikke føler hun når den dybe søvn mere. Hun falder sjældent i søvn ved amning og jeg må vugge hende i søvn i vikkel eller svøb.
Hun vågner oftest ved støjen fra biler på vejen eller ved samtaler med andre i nærheden af hende. Dette er for mig et problem, at jeg ikke kan ligge hende fra mig, hvis dette betyder jeg ikke må snakke, se tv eller lave noget, med hende sovende hos mig.
Hun er vores førstefødte, og vi har fravalgt aftenbesøg for hendes skyld, vi hvisker for det meste samme i hjemmet, og tv'et er tit slukket, men vinduer er åbne pga. Varmen som er ovre os.
(Hun vil ikke tage imod sutten)
Jeg overvejer om min mælk ikke mætter hende nok, siden hun ...
... ikke falder i søvn ved amning, men jeg har masser af mælk. Hun tager hun fint på (2-300g ugenligt) men ved ikke om dette har en sammenhæng.
Til natten er det som virker svøbet, en app med hjertelyd og en liggende amning, så hun ikke skal flyttes. Dette tager ca, en time før hun er i dyb nok søvn til at jeg kan gå fra hende.
Om natten sover hun meget forskelligt, nogle nætter tager hun 6-7timer i træk, andre 3-4 timer. Hun sover omkring 13 timer i døgnet hvor jeg ofte synes at det meste af dagen går med at putte hende eller være stille.
Hun kan heller ikke lide hverken at køre i barnevogn eller i bil. Her begynder hun at græde 5 min. Efter turens begyndelse. Så vi kan heller ikke komme meget ud for vores 4 vægge. - og sådan har det ikke altid været. I starten faldet hun i søvn hver gang vi kørte i bil eller barnevogn, men dette har ændret sig.
Hun er normalt set (i vågne timer) en meget glad og livlig pige, med masser af krudt i sig og gode smil.
Jeg håber du har nogle gode råd og hjælp til os.
Med venlig hilsen
Katrine.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.
Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
Viden om børn:
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Rød numse
De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.
For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.
Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre