Annonce

Annonce

Brev:

Amning og rytme - 1 mdr.


2. juni 2018

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Amning og rytme - 1 mdr.

Hej Helen,

Min søn er nu 4 uger gammel. Jeg kæmper stadig meget med amningen og jeg synes det er svært at navigere i hvorfor han ammer så meget.

Vi har implementeret de forslag du har skrevet og det var været en stor hjælp, vi har haft to rigtig gode dage men de sidste tre dage er vi igen tilbage i konstant amning.

Jeg ammer stadig mere eller mindre 1 gang i timen (vi har haft en gang i dag med 2 timer fra amme start til næste amme start). Det resultere i nogle meget korte lure for min søn - de fleste gange i dag har han sovet 30-40 minutter efter han er blevet taget fra brystet.

Jeg forsøger at amme på et bryst ad gangen, med mindre han bliver meget ked af det. Så forsøger jeg det andet bryst for at se om han blot vil have slukket tørsten.
Jeg bøvser ham og skifter ble for at sikre han vågner op og ammer aktivt, dog lukker han stadig ofte øjnene og går over i passiv amning.

Jeg er simpelthen i tvivl om hvilket ben jeg skal stå på og hvad jeg ...


Annonce

... skal gøre.

Til sidst lige en sidebemærkning. Sundhedsplejersken har været forbi igen og siger at hans sut er stærkere og hun mener ikke det burde være det. Hende umiddelbare holdning er at vi afventer - forsøger at fortsætte med at vække ham så han får en mere aktiv amning.

Mine spørgsmål:
- Først og fremmest hvis du har flere råd til at få forlænget hans lur modtages de med kyshånd.
- Er der nogen måde at få afklaret hvorfor han ammer så meget som han gør? Jeg er klar over at varmen påvirker ham, men han ligger typisk kun i en tynd body og en stof ble over sig.
- Det bekymre mig om jeg skal amme hver time resten af hans ammeperiode? Har du nogen erfaring med at babyer bliver bedre til at gå længere uden.
- Er det korrekt at jeg bør amme ham mest efter en lur (og inden en forventet vågenperiode) også tilbyde bryst lige inden næste lur? Han kan sagtens være vågen i en times tid adgangen (nogle dage lidt mindre andre lidt mere).

Med venlig hilsen
Kris

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning

Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...

Læs hele brevet og Helens svar


6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvnproblemer - 2 måneder

Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Epiduralblokade ved fødsel

En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.

Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.

Læs mere i Babylex

Legetøj til baby og børn

Barnet har bedst af det nære samspil, der er mellem barnet og forældrene. Men i takt med at barnet bliver større og begynder at forholde sig lidt mere til verden omkring sig, vil det være godt, at der er legetøj, som barnet kan kigge på og undersøge.

Når barnet begynder at gribe, skal legetøjet passe til barnets lille hånd, og det er vigtigt, at legetøjet også egner sig til at komme i munden. Tingene skal være solide og uden skarpe kanter og spidser. Brug så vidt muligt legetøj,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Mange tak for dit svar. Vi brugte alle dine råd i går, og Oscar endte med at sove fra 23, hvor han selv vågnede for mad og helt indtil 04.45, så jeg er lykkelig! Nu må vi bare blive ved, og så skal det forhåbentlig nok gå ...

Tak fra Maja
Mor til Oscar på 7 måneder


Annonce