Annonce

Annonce

Brev:

Tørstig om natten - 9 mdr.


17. april 2018

Alder:
9 mdr.

Tørstig om natten - 9 mdr.

Kære Helen,

Hjælp.... Min datter på 9 måneder har egentlig altid sovet godt om natten. Hun smed ret hurtigt flasken (mme) - det gjorde hun omkring nytår. I samråd med den tilknyttede sundhedsplejerske, gik hun over på vores mad. Det har fungeret rigtig godt :)

Men for 1 1/2 måned siden begyndte hun at melde sig om natten. Jeg tænkte først, at hun var sulten og havde heldigvis en brik mme i skuffen. Jeg hæfte det i sutteflasken og hun fik den - det var IKKE sult, hun var næsten ved at brække sig. Så afvisningen af mælk gjaldt i dén grad stadig. Hun blev i stedet tilbudt vand i sutteflasken og hold da op en tørst!

Men det har fortsat lige siden, og nu melder hun sig stortset hver time for vand! Jeg kan ikke give hende sutten, før hun har drukket en ordentlig mundfuld vand. Vi er oppe på 2 sutteflasker om natten med vand (det er 1/2 liter).
Hun drikker tilsvarende om dagen, og jeg har prøvet sammen med dagplejemor at fylde mere vand på i løbet af dagen, men det hjælper ikke..

Jeg havde egentlig troet, at det måske var gummerne, der var ømme pga. tandfrembrud og vandet derfor ...


Annonce

... lindrede smerten. Men det har bare varet i meget lang tid nu..
En kollega spurgte om det måske kunne være søgen efter tryghed (min datter sover på eget værelse). Så jeg tog hende ind til mig og samsov - men hun kravlede rundt i hele sengen og kunne slet ikke finde ro..

En anden foreslog om jeg måske puttede for sent (jeg putter kl. 19), men hvis jeg putter før, er min datter lysvågen og putningen kan derfor tage op mod 1 1/2 time.
Hun kan ikke ligge i sin egen seng og falde i søvn. Hun har siden fødslen været meget motorisk urolig, hvorfor hun i lang tid blev svøbt for at hun ikke vækkede sig selv. Så jeg går med hende i mine arme til hun falder i søvn.

Jeg startede på arbejde, da min datter var 1/2 år. Og jeg er ærlig talt ved at være udkørt over at være oppe hver time om natten, og så møde på job kl. 8..

En fortalte, at det helt sikkert var en dårlig vane og at jeg skulle lade være med at gå ind til hende.. Men en dårlig vane starter jo ikke i løbet af én nat? Og jeg nægter at lade min datter ligge og græde!!

Har du erfaringer med noget lignende? Hjælp...

Mange hilsner
Erikas mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Portionsstørrelse børn

Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.

Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...

Læs mere i Babylex

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Jeg har nu i over 3 år været medlem af din hjemmeside og har ALTID påskønnet dine gode og fornuftige råd omkring mine to børn. Selvom du aldrig har mødt mine børn, har du altid rådgivet mig som om du hele tiden har været en del af deres liv......

Du er klart den bedste og ærligste sundhedsplejerske jeg nogenside har stiftet bekendtskab med, og jeg vil altid sætte pris på dine gode råd, som har gjort min hverdag bedre og mindre skræmmende.

Endnu engang tusind tak.


Annonce