Brev:
Gylper
Hej Helen.
Tak for svar på mit forrig brev.
I forlængelse har jeg et spørgsmål. Hun har som regel riigtig mange opvågninger fra sine lurer om dagen og sover ofte uroligt og det virker ofte bedst at amme hende tilbage i søvn. men hun er begyndt at gylpe ofte om dagen - både når hun er vågen og når hun sover.
Om natten kan hun godt sove 2-3 timer i streg men efter de første 1-2 stræk vågner hun ofte noget mere og får mælk hver ca time og gylper en del efter kl. 4-5 stykker.
Jeg tror nemlig hun har et godt/stort søvn behov da hun før har taget 3-4 timers lurer ...
... hvis vi blot gør alt hvad vi kan for at få hende til at sove videre. Og de gange hvor hun vågner helt op bliver hun hurtigt utilfreds og virker træt og er klar til at sove igen.
Mit spørgsmål er derfor om det er uhensigtmæssigt at jeg ammer hende i søvn ved hendes opvågninger? Om hun får "for meget" mælk og det kan skabe uro i hendes søvn? Og om det kunne være en ide at strække hende så der går et par timer mellem amningerne?
Hun har mange tunge tissebleer samt hyppige afføringer og hun lyder til at få en masse mælk når hun er vågen og spiser.
Med venlig hilsen
Sao
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...
3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.
Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...
30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.
Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...
Viden om børn:
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.