Annonce

Annonce

Brev:

Foretrækker Mormor


7. marts 2018

Alder:
18 mdr.

Foretrækker Mormor

Kære Helen

Jeg oplever at min datter foretrækker sin mormor i fuldstændig vild grad. Det har stået på længe nu. Hvis jeg forsøger at tage hende op, når mormor er tilstede (også selvom hun ikke lige aktuelt er oppe hos mormor), så græder hun og gør alt for at undvige mig.

Min datter bliver heller aldrig ked af det når jeg går. Kun fra vuggestuen.

Det er klart at mormor føjer hende i højere grad end jeg. Næsten for meget. Mormor siger sjældent nej og undgår konflikter. Forlader hellere rummet end at sige nej til at tage hende op - selvom hun generelt slæber alt for meget rundt på hende.

Jeg har det en smule svært ved måden mormor er på. Men ikke mere end at jeg godt kan klare ...


Annonce

... det og ikke behøver gøre mere ud af det. Måske mærker min datter det?

Jeg føler mig faktisk nedprioriteret og må indrømme, at jeg ind i mellem frygter at mit barn ikke kan lide mig. Eller jo, det kan hun fordi jeg er hendes mor. Men hvad nu, hvis vi på den lange bane ikke har den store kemi.... Det frygter jeg som sagt lidt...

Nu vi er ved mormor, er det et kæmpe problem at jeg er den eneste der kan få min datter til at sove om aftenen. En god ven kan også ind i mellem, men min mor kan slet ikke! Og hvis mormor er i nærheden, kan det også være svært. Hun vil bare ud til mormor... Jeg vil så gerne aflastes lidt.

Håber du vil dele lidt tanker og råd med mig.

Venlig hilsen
SEM

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystspænding

Brystspænding forekommer hos mange kvinder i graviditeten. Ofte er netop brystspænding meget tidligt i graviditeten, for mange kvinder, det første tegn på at de er gravide.

Brystspænding forekommer ofte også i forbindelse med at amning etableres. I begyndelsen producerer kroppen lidt ekstra mælk som vil regulere sig ind efter barnets behov, og samtidig kommer der også lidt ekstra væske i brystvævet.

Hvis brystspændingen i forbindelse med amning er meget smertefuld...

Læs mere i Babylex

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce