Brev:
Urolig om natten pga empatisk niveau
HeJ Helen.
Nanna er nu 17 m. Hun har lige været i en springfase, og er ude af den ☺
Nanna får meget ros i vuggestuen om hun er meget finmotorisk (har altid tegnet som en voksen feks. ) hun ser alt der sker omkring sig ned til mindste detalje.
Hun er meget empatisk, rummer faktisk at dele noget legetøj ( på nær hendes trøste klud, dukke og ynglings bog )
Hun forstår uhyggeligt meget at hvad vi beder hende om og/eller siger til hende og spørger hende om...
Jeg kan ikke lade være ...
... med at undre mig om ;
- er det mon derfor hun er så urolig om natten - fordi hun oplever alle de små signaler og ser alt og samtidig er meget fremme af sin alder?
På det finmotorisk og personlig empatisk niveau?
Kunne det måske være godt for hende med en kugle dyne?
Så hun måske for mere sans ro om natten?
Mistænker nemlig lidt at hun er urolig om natten fordi hendes motoriske center ikke formår at finde helt ro, fordi hun bearbejder så meget om natten af det der foregået om dagen???
Hilsen
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Kære Helen Beklager at jeg skriver igen, men du giver så utrolig gode og...
8. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Indkøring i dagpleje - 15 mdr.
Kære Helen Min søn på 15 måneder er for en uge siden startet i dagpleje....
5. juli 2025 | Opdragelse | 15 mdr.
Hej Helen Jeg har et helt konkret problem herhjemme lige nu, og det er at...
9. juni 2025 | Opdragelse | 16 mdr.
Kære Helen Min mand har fået nyt job og skal arbejde på turnus (14 dage ude...
23. maj 2025 | Sovevaner | 15 mdr.
Problemer med rytme og dagslure
Kære Helen Vores søn på snart 16 mdr er landet i en meget dårlig søvnrytme....
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Downs syndrom
Downs syndrom er også det man kalder trisomi 21 eller mongolisme.
Alle gravide tilbydes i dag en undersøgelse af risikoen for Downs syndrom hos fostret. Kvinder kan på baggrund at denne undersøgelse vælge om de vil have en abort. Det betyder at antallet af børn født med downs syndrom er faldet meget de sidste år.
Børn med Downs Syndrom er ligeså forskellige, som alle andre børn er det og derfor er nogle mere påvirkede af deres kromosomfejl end andre. Som forældre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.