Annonce

Annonce

Brev:

Søskende-samsovning - 16 mdr.


7. januar 2018

Kategori:
Alder:
16 mdr.

Søskende-samsovning - 16 mdr.

Kære Helen

Mange tak for gode svar og råd ifm storesøster og lillebrors samsovning.

Vi skrev sammen inden jul og var helt klar til at lægge storesøster (4 1/2 år) og lillebror (16 mån) på samme værelse. Desværre skete der det, at begge børn blev syge og var syge stort set hele juleferien, og det var derfor ikke lige tidspunktet at introducere nye vaner på.

Nu er begge børn raske (7-9-13), og selvom første uge i institution efter ferien var lidt hård, er de begge glade og ved godt mod.

Men, hvad gør vi nu? Skal vi bare springe ud i det i weekenden og så ellers holde fast?

Lillebror har været vant til at sove uden den ene side på sin tremmeseng, fordi hans seng har stået helt tæt op af vores, så vi nemt har kunne lægge ham ned (han sætter sig tit op halvt i søvne) eller ligge en hånd på ham.

Det har vi dog relativt hurtigt vænnet ham af med (over en lille uges tid). Så han er egentlig “klar” til at blive flyttet ind til storesøster. Han falder også selv i søvn om aftenen - dog med os i rummet. Men han har stadig brug for en hånd, hjælp med dynen etc flere gange i løbet af natten.

Storesøster er ikke super glad for ideen. Hun siger, at hun gerne vil have en voksen inde ...


Annonce

... hos sig. Vi har talt med hende om det af flere omgange og sagt, at når lillebror er klar og sover godt, skal de sove sammen, og så skal mor og far sove sammen i soveværelset. Og vi fornemmer, at hun kan overtales, men det vil kræve lidt tilvænning. Hun er også vant til, at vi holde i hånd til hun falder i søvn igen, hvis hun vågner om natten.

Så hvornår gør vi det, og hvordan bærer vi os an? Som du ved, er det en beslutning, der har været længe undervejs, og vi har glædet os så meget til at sove sammen igen, at det vil være et nederlag for os, hvis vi prøver, og det ikke virker, og vi må rykke tilbage igen.

Vi har ikke sovet sammen, siden vores datter blev født. Så hun har jo aldrig kendt andet. Vi er gået efter mest mulig søvn til flest mulige, og det har tit bedst kunne lade sig gøre, hvis vi delte os op.

Men er det nu? Eller først i den næste ferie? Og hvis det er nu, hvordan gør vi så rent praktisk? Putter en forælder begge børn alene?

Vi plejer jo både at læse og synge for storesøster, hvor lillebror får en enkelt sang på armen og derefter bliver puttet og aet lidt på ryggen i sin seng.

På forhånd mange tak. Vi glæder os meget til at høre dine tanker.

Kærlig hilsen
L

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.

En hård tid

Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.

Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?

Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Reagensglasbefrugtning, IVF og ICSI

Reagensglasbefrugtning er en fertilitetsbehandling, som bruges hvis insemination ikke er lykkes 3 gange, hvis manden har stærkt nedsat sædkvalitet eller hvis kvinden har ødelagte æggeledere.

Det er en behandling for selve undfangelsen sker uden for kroppen - i et reagensglas.

- Man stimulerer kvindens æggestokke med en kraftig hormonbehandling, der modner op til 10-12 æg på en gang. Disse tages ud, et indgreb der foregår under under lokalbedøvelse.

Læs mere i Babylex

Undertøj til børn

Bomuld er behageligt, suger sved og kan vaskes ved høj temperatur. Det kan være en stor fordel, så længe børn bruger ble, hvor det ikke kan undgås, at der af og til kommer urin og afføring i undertøjet.

I efterårs- og vintermånederne, kan det dog være en fordel at vælge undertøj af uld. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft. Det gør, at uld isolerer rigtig godt, og det hjælper derfor barnet med at holde varmen, når det f.eks. sparker dynen af om natten. Uld kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce