Annonce

Annonce

Brev:

8 måneder vågner mange gange om natten


25. november 2017

Kategori:
Alder:
8 mdr.

8 måneder vågner mange gange om natten

Hej Helen

Min dejlige pige bliver 8 måneder i morgen og er en glad og generelt meget nem pige. Hun har indtil nu sovet stort set, som man kunne forvente i forhold til hendes alder, men for ca. tre uger siden begyndte hun pludselig at vågne hyppigere om natten.

Der er sket utrolig meget med hende motorisk det sidste stykke tid. Hun kan nu møve fremad, komme fra liggende til sidende og tilbage igen, og er i fuld gang med de indledende kravleøvelser. Derfor tænkte jeg i starten, at det var meget naturligt med en periode med mere urolig søvn. Nu synes jeg dog, at det har stået på lidt for længe og jeg er bange for, at vi er ved at få opbygget en rigtig dårlig natterytme. Jeg håber derfor du kan hjælpe med nogle gode råd til, hvordan vi for hende til at sove nogle længere stræk om natten.

Hendes nuværende døgnrytme ser nogenlunde således ud.

05:00 amning og sover videre
06:00 vågner (vil ikke have mad, sikkert pga af de mange natamninger)
07:30 morgenmad (oftest havregrød)
08:00-08:30 morgenlur
10:00 formiddagsmad (frugtmos og grøntsagsstænger)
11:30 frokost (rugbrødshapsere og grøntsagsmos)
12:00-13.30 amning og sover middagslur
15:00 eftermiddagsmad (diverse fingermad) efterfulgt af amning
16:00-16:30 eftermiddagslur
17:45 aftensmad (vores mad suppleret med grøntsagsmos)
18:45 ammes og puttes
23:00 vågner og ammes
01:00 vågner og puttes igen (oftest uden amning)
02:00 vågner og ammes
05:00 vågner og ...


Annonce

... ammes

Dagsrytmen er meget fast og hun vågner nærmest på minuttet fra hendes lure og er næsten aldrig svær at putte. Nætterne er noget mere skiftende. Hun har haft nætter, hvor hun har sovet fra 23-05 uden at vågne, men de sidste par uger har det oftest været som ovenstående, selvom tidspunkterne for opvågningerne skifter.

Om dagen sover hun i en hoppegynge og om natten i en tremmeseng ved siden af mig. Jeg prøver at gøre et stort nummer ud af, at hun ikke ammes i søvn. Det giver ofte sig selv, da hun altid sluger utrolig meget luft og tit har brug for, at jeg går rundt og bøvser hende, inden hun kan sove efter en amning. Jeg lægger hende altid over i sin egen seng, hvor hun selv falder i søvn.

Når hun vågner om natten er det oftest med skrig og gråd, men hun kan, med sin sut og bamse, falde til ro og i søvn i mine arme, hvis jeg går rundt med hende. Oftest vågner hun dog igen og skriger når jeg lægger hende ned i sengen igen. Bortset fra når hun har været ammet (og bøvset af) altså, så sover hun altid videre uden problemer. Når hun har været ammet, sover hun oftest et stræk på 2-3 timer, men hvis det lykkes at få hende til at sove uden amning, vågner hun oftest igen efter kun en times tid. Midt om natten, er det derfor meget fristende at tilbyde hende brystet så snart hun vågner, men jeg prøver minimum én gang, at få hende til at sove videre uden at amme hende.

Har du nogle gode råd til hvad vi kan gøre anderledes?

Med venlig hilsen
en træt mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gråd og børn

Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.

Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.

Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...

Læs mere i Babylex

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

..og endnu engang tak for en vidunderlig brevkasse!


Annonce