Brev:
Ked af det i legestuen

Hej
Jeg har bare et lille spørgsmål......
Vores dagpleje nævnte i dag noget med, at vores dreng på 16 mdr. vist ikke var så glad for at være i legestue (det er dagplejen 1 gang om ugen). Nu har jeg ikke mulighed for at snakke med vores dagpleje (hvor vores dreng er glad for at være) før i næste uge og jeg er da lidt bekymret/ked af at sende ham i legestue hver uge hvis han ikke bryder sig om det.
Der er 2 andre børn i dagplejen, men udover det har vi ingen venner med børn i samme alder. Så han møder ikke rigtig andre børn udover på legepladsen og i dagplejen og legestuen. Kan man forestille sig, at vi ikke har "hærdet" ham nok ved at være mere sammen med andre børn?
Han har ellers ikke problemer med at være sammen med andre mennesker eller være i indkøbscentre hvor der jo er MANGE mennesker omkring ham.
Han er født knap 4 uger før tid og nogen siger, at "for tidlig født" kan give problemer i ...
... forholdet til andre, men så meget før tid er det jo heller ikke......
Vores dagpleje sagde, at han i legestuen var meget pjevset, tudede når folk kom og gik, ikke ville komme hen til dp'erne for at blive trøstet, men det var ok når de samlede ham op. De par gange han har virket rigtig ked af legestuen har han ikke fået sovet sin morgenlur (fra 8-9) og det har jo nok en stor del af skylden.
Han har lige fået 3 kindtænder og den 4. er måske på vej og det kan nok gøre ondt og i en legestue er jo meget støj så hvis han går og er lidt utilpas hjælper det nok ikke, at der er uro og støj.
I næste uge får jeg lidt mere styr på hvad det går ud på. Måske er det bare et sammentræf at de par gange han ikke har sovet til morgen har været de gange hvor han er ked af det. Og måske maler jeg bare fanden på væggen, men mit spørgsmål er: Kan man forestille sig, at nogle børn ikke kan klare større mængder af andre børn?
Hej-hej
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Tommelfinger - sutte på
Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.
At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...




