Annonce

Annonce

Brev:

Søvnunderskud og gråd om natten


9. november 2017

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Søvnunderskud og gråd om natten

Kære Helen.

Vores søn er nu knap 11 måneder og vi kæmper stadig med søvnen. Han er en enormt aktiv dreng og meget nysgerrig og vil helst ikke sove 😊 han kravler rundt og rejser sig op af alt, går med sin gåvogn og få skridt selv.

Hver gang han bliver puttet til lur om dagen græder/skriger han og det samme om natten. Han har gjort det mere eller mindre fra dag 1. Når han vågner om natten skriger han vanvittigt og er meget svær at få til at falde til ro igen. Han vågner alt mellem 5-20 gange i løbet af en nat. Desværre oftest på den forkerte side af 5 gange.

Vi har selvfølgelig sikret os at han er mæt osv. Vi har også tænkt meget på om han har ondt et sted men ørene er tjekket og på ørelægens anbefaling har vi givet Panodil når han har grædt om natten og det har ikke virket. Hans gråd lyder også mere som om at han ikke kan finde ro til at sove. Hans ene testikel er endnu ikke faldet ned så vi venter på en tid til at få den opereret ned. Ved du om han kan være generet af at den ikke er faldet ned? Det skal også siges at jeg laver meget med ham hver dag så han får nok stimuli og får brugt sin krop.

Vi er efterhånden så meget i søvnunderskud allesammen og jeg orker ikke at tænke på en hverdagen med fuldtidsarbejde som snart står for døren. Han starter snart i vuggestue og jeg er ærlig talt ret bekymret for hans søvn. Han vågner ved den mindste lyd og vågner oftest efter 40 min og skal gåes med i barnevognen. Derudover tager det en gåtur på ca 15 min at få ham til at sove. Jeg frygter at vi hver dag ...


Annonce

... får en dreng hjem fra vuggestue som er udmattet fordi han ikke får sovet nok.

Vores sundhedsplejerske har hele tiden sagt at når han bliver 6 måneder, 9 måneder, 1 år osv. Så sover de fleste børn godt. Og helt ærligt så er vi ved at miste håbet lidt.

Er der bare nogle børn der sover ekstremt dårligt og græder meget (op til flere timer) om natten? Vi har også overvejet om han er signalstærk men vi har læst en del om emnet og der er bare for meget der ikke passer.

Det bliver nok mit sidste brev til dig da vi egentlig har besluttet os ikke at spekulere på hvorfor det er sådan som det er og bare accepterer situationen- men det er svært når man knap kan hænge sammen pga søvnunderskud.

Vores dag ser sådan her ud:
Kl 5.30-6 op
Kl 6.30 havregrød og vand af kop
Kl 8 ca en bolle og frugt, vand af kop
Kl 8.30 puttes til lur.
Sover ca 40 min-1,5 time. Alt afhængig af hvordan natten har været. Han er ofte meget træt til denne lur og sover bedst til denne lur.
Kl 11 frokost. Rugbrød med fiske/kødpålæg og grøntsager, pasta eller kartofler.

Ca 12.30-13 bolle og frugt. Modrrmælkserstatning af kop

Kl 13-13.30 puttes til lur. Sover alt mellem 40 min- 1,5 time. Er ofte svær at få til st sove her. Har prøvet at putte senere og før men det er det samme.

Kl 15-15.30 øllebrød, en bolle, en frikadelle eller ligende. Frugt og grønt

Kl 17.30- 18 aftensmad
Godnatgrød

Kl 19 flaske og puttes til natten

Ammes 1 gang i løbet af natten men spiser ikke meget her.

Kærlig hilsen
To trætte men glade forældre

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Dagsrutine til 1 årig

Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bleudslæt

Bleudslæt ses som rødme på numsen. Det kan være små røde pletter, men det kan også være store røde skjolder på huden. Der kan gå hul og komme sår, hvis det er rigtig slemt.

Bleudslæt opstår ofte, hvis barnet har haft en ble på for længe, der har været for våd af tis eller afføring. Det er syren i urin og afføring, der så ødelægge barnets hud. Børn kan også blive røde i numsen i forbindelse med diarré, hvor man måske ikke når at opdage at barnet har noget i bleen og derfor ikke...

Læs mere i Babylex

Barneseng

Når man skal vælge seng til sit barn er der visse ting, man kan gå efter. Noget af det vigtigste er at sengen er sikkerhedsmæssigt i orden.

Forbrugerrådet tester jævnligt de børnesenge som er på markedet og her ser man bl.a. på at sengen skal kunne tåle at blive slået, banket på og hevet i. Sengene bliver tjekket for at barnet ikke kan få fingrene i klemme og at tremmeafstanden er korrekt, så barnet ikke kan komme i klemme med sit hoved og sidde fast i sengen.

Den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Du är min absoluta förebild inom allt med barn och allt som rör barnuppfostran/sömn/mat/sjukdom. Trots att jag aldrig träffat dig känner jag ett 100% förtroende och respekt för dig och känner att din syn på barn och hur man ska hantera olika situationer är helt rätt. Det finns så många metoder och syn på området idag men du har en sån sund och kärleksfull inställning.

För att sammanfatta det jag precis skrev: Du är min "guru" inom området och jag är glad att jag Tack vare min danska svärmor fann din sida och äntligen kunde få den hjälp och feedback jag så väl behövde!

Tack
/Erika


Annonce