Annonce

Annonce

Brev:

Sove på eget værelse - 10 mdr.


3. oktober 2017

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Sove på eget værelse - 10 mdr.

Kære Helen

Jeg har endnu en gang brug for din kyndige vejledning.

Thomas er nu tæt på 11 måneder. Han er glad og tilpas, og han er på mange måder en nem lille dreng.

Han begyndte at sove igennem allerede, da han var 3,5 måned gammel. Det har ikke ændret sig. Han sover hele natten uden mælk, og det er rigtig fint.

Thomas sover stadig hos min mand og mig i soveværelset. Ganske vist i sin egen seng, som nærmest er koblet sammen med min. Men han er i soveværelset hos os.

Min bekymring går på, om han er ved at være for stor til at sove hos os. Og er der bestemte tidspunkter, hvor du kan anbefale, at man forsøger sig med "flytningen"?

Jeg faldt tilbage i januar og slog ...


Annonce

... hovedet. Det førte til en grim hjernerystelse, som stadig volder mig problemer. Derfor har jeg ikke haft overskud til at flytte Thomas endnu, men jeg vil helst ikke gøre noget forkert.

Jeg føler lidt, at jeg står i et dilemma. På den ene side er jeg bange for, at Thomas er ved at være for stor til at sove hos min mand og mig. På den anden side giver min situation med hjernerystelsesgener ikke meget overskud til at flytte ham endnu.

Vores egen sundhedsplejerske har givet udtryk for, at børn gerne skal flyttes på eget værelse omkring 6 måneders alderen, så det er jo ved at være noget tid siden.

Jeg håber, at du vil dele dine ærlige tanker med mig.

Kærlig hilsen
Thomas' mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce