Brev:
Nedtrapning af amning, søvn og vintertid
Hej Helen.
Min datter fylder 7 måneder om ca. 2 uger og så skal vi jo til at trappe ned på amningerne. Hun står dog tidligt op, så er lidt i tvivl om hvilken amning om dagen der skal bibeholdes. En dagsplan kan f.eks. se sådan ud:
Kl.05-06.00. Vågner og vi står op (har en regel om at vi tidligst står op kl.06.00)
Kl.07.00: morgenmad - hirsegrød med sveskemos (spiser ikke meget - nok pga meget mælk om natten)
Kl.08.00-08.45: ammer og sover
Kl.08.45-11.00: leger og spiser frugt
Kl.11.00-12.30 Ammer og sover
Kl.12.30-15.30: spiser en stor portion mos og leger
Kl.15.30-16.15 ammer og sover
Kl.16.15-18.00: leger og evt lidt frugt
Kl.18.00-19.30 stor portion mos og leger
Kl.19.30: nattøj på og ammes
Kl.20.00: sover
Kl.20.30-22.30 vågner og skal ...
... ammes igen - sover
Kl.22.30-01.30 vågner og skal ammes - sover
Kl.01.30-03.30: vågner og skal ammes - sover
Kl.03.30-05.00: vågner og skal ammes - urolig søvn
Kl.05.00-06.00: vågner og er tit ved bryst - urolig søvn
Vil tro at hun halvdel af gangene om natten søger brystet pga tryghed og den anden halvdel er pga sult. Hun tager desværre ikke sut - har prøvet med kærtegn og sang, men det er kun brystet der får hende til at falde til ro.
Hvilke 2 amninger om dagen skal jeg starte med at stoppe med?
Og lige et ekstra spørgsmål: hun blinker nærmest aldrig - er det normalt?
Og - har du et godt råd til vintertid? Synes ikke hun sover længere de gange hun er kommet senere i seng. Men hvad gør vi så for ikke at skulle op kl.04-05??
Tak på forhånd :-)
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
Viden om børn:
Sutteflaske
For børn der ikke ammes er det vigtigt at man køber en ordentlig sutteflaske. Flasken skal passe til barnet og barnets evne til at sutte.
Det anbefales at man lader barnet "arbejde lidt for føden". Det vil sige at hullet i sutten ikke skal være for stort. Det at barnet skal bruge kræfter på at sutte er vigtigt for kæbernes og tændernes udvikling. Desuden er der en risiko for at barnet kan få ondt i maven, hvis det får maden for hurtigt.
Sutteflaske-sutterne findes...
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.