Annonce

Annonce

Svar: Mælk fra 11 måneder og frem


25. september 2017

Alder:
11 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Anne

Tak for dit spørgsmål :)

Det anbefales, at din datter får modermælkserstatning eller modermælk til hun er 1 år.

I 9-12 måneders alderen kan hun dog godt tilbydes en lille smule sødmælk eller surmælksprodukt af typen neutral sødmælksyoghurt, A38 og tykmælk. Mængdemæssigt bør hun gives max. 50 ml ved 9 måneders alderen til max 100 ml ved 12 måneders alderen. Sødmælk kan indgå i hendes mad, men bør ikke gives af kop. Derfor kan det udnyttes til familiemad, så hun f.eks. kan få lidt sovs og dermed spise mere og mere familiemad.

I 1-2 års alderen gives letmælk. Der gives max 100 ml ved 1 års alderen. Amning kan fortsætte så længe mor og barn trives med det. Flaske trappes ud. Derudover kan hun tilbydes lidt sødmælksyoghurt, A38 og Tykmælk. Det anbefales, at du begrænser produkter med frugt på grund af det høje sukkerindhold. Det er således bedre at give hende et neutralt produkt og selv komme frisk frugt og bær på.

I 2-3 års alderen gives minimælk, skummetmælk og kærnemælk. Nogle børn har dog brug for letmælk frem mod 3 års alderen. Derudover gives surmælksprodukter af skummet eller letmælkstypen. Skyr, fromage frais, ymer, ylette kan tidligst gives fra 2 års alderen, og kan indgå i variation med andre surmælksprodukter.

Din datter vil få sit mælkebehov fint dækket, hvis du ammer én gang og giver flaske én gang i døgnet. Derudover bør du bruge mme i hendes grød og mos, indtil hun er et år, så du på den måde stadig energiberiger hendes mad lidt ekstra. Hun vil være rigtig fint dækket ind, hvis hun får ca. 400 ml mme/mm dagligt. Derudover skal ...


Annonce

... hendes væskebehov dækkes af vand af kop.

Når hun bliver et år, vil det være rigtig godt, hvis hun får 350 ml mælk/surmælksprodukt dagligt. Denne mængde er tilstrækkelig til at dække hendes behov for kalk osv. Dette behov dækkes ofte fint, hvis hun får mælk af kop f.eks. morgen og/eller aften og via en enkelt amning eller flaske. Og stille og roligt trappes flasken ud. De fleste børn stopper helt med flaske i 13-15 måneders alderen.

Så... din datter skal altså ikke længere have flaske flere gange dagligt, og hun skal som udgangspunkt tilbydes vand af kop. Vand er den bedste tørstslukker, og det er vigtigt, at hun lærer at drikke vand.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis der, hvor du bor, ikke er mulighed for at få letmælk og lignende produkter, så kan du vælge at fortsætte med erstatningen til hun er ældre, og så give dette af kop. Du kan koge vand og blande en til to flasker og have stående i køleskabet, hvor mælken kan holde sig i 24 timer, og så kan du tage fra den, som var det komælk, når du vil give din datter mælk. Hun kan få det lunet eller det kan serveres køleskabskoldt.

Den mælk du kan få, lyder umiddelbart okay og minder om sødmælk, dog med et lidt højere proteinindhold. Selvom man umiddelbart vil anbefale letmælk og dermed mælk med et lavere fedtindhold og lavere proteinindhold, så sker der nok ikke noget ved, at du giver din datter denne mælk en gang imellem. En portion frugtgrød med den mælk på, vil sikkert smage rigtig godt. Jeg vil ikke anbefale, at du fortynder mælken med vand.

Jeg håber, at du kan bruge dette lidt videre :)

Rigtig meget held og lykke og rigtig god appetit!

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Hvor er det skønt at jeg kan skrive til dig og tak for dine altid fyldestgørende og indlevende svar - det savner jeg meget fra min egen sp!

Mange hilsner
Rikke, mor til dreng på 5 måneder


Annonce