Brev:
3.5 mdr. - mad og søvn
Hej Helen,
Min lille, skønne purk på 3,5 mdr udfordrer mig lidt ...
Han sover maksimalt en time ad gangen i løbet af dagen. En gang i mellem kan jeg få ham til at sove videre med det samme, men slet ikke altid. Han sover ca. 5 lure om dagen, og om natten er han rigtig god. Han sover 10-12 timer, og melder sig nærmest i søvne til spisning hver tredie time, cirka. Der er ikke nogen særlig søvnrytme endnu.
Skal jeg bekymre mig over, at han ikke tager længere lure? Bør/kan jeg gøre noget for, at der kommer lidt mere struktur over hans lure?
Nå han skal sove, særligt om aftenen, så er han meget urolig. Ligger og spjætter, og kan slet ikke overgive sig til søvnen. Det kan tage meget lang tid at få ham beroliget. .
Han er en hurtig spiser. Han bruger ...
... sjældent mere end 10 minutter, så er han færdig, med begge bryster vel at mærke. Jeg ammer hyppigere, jo længere op af dagen, vi kommer. Jeg føler simpelthen ikke, jeg har nok!
Jeg har forsøgt at give ham flaske, men det vil han ikke. To forskellige slags, fordi jeg troede det var sutten på flasken, der ikke passede herren. Og to slags mme har jeg også forsøgt. Han vil egentlig gerne have mælken, men han kan slet ikke finde ud af at tage flasken. Han bruger i øvrigt også sut, måske kan det have noget med det at gøre?!
Jeg regner med at begynde på mos og grød, når han fylder fire måneder. Han viser mange tegn på, at han er parat.
Han er super-vaks, smiler altid og vi har rigtig god kontakt. Han ligger i den øvre del af vægtskalaen.
Tak for svar :-)
Hilsen W's mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
17. august 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej, Vi er førstegangsforældre til en pige på ca. 8 uger og kæmper med...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
Viden om børn:
Psykisk udvikling børn
Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.
Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.
I en...
Sushi til gravide og ammende
Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.
Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.
Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.