Annonce

Annonce

Brev:

Antal amninger pr døgn


3. august 2017

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Antal amninger pr døgn

Hej Helen

Jeg skriver vedr min datter på 4,5 mdr. Hun har altid ammet ganske mange gange i løbet af dagen. I starten var det hele tiden men det har naturligt modereret sig i takt med at hun er blevet ældre. Jeg undrer mig dog over, at jeg kan læse at 6-8 amninger pr døgn vil være alderssvarende.. jeg vil mene vi har ca 11 pr døgn.

Vores dagsplan er ca sådan her:

Kl 06.30: står op og bliver ammet

Kl 08.30: bliver ammet og tager derefter
1 1/2 times lur

Kl 10.00: står op.

Kl 10.30: får grød med lidt frugtmos (stadig ganske få teskeer men dog indtages de med velbehag) og vand af glas. Herefter ammes hun da hun tydeligt søger mælk derefter.

Kl 12.00: bliver ammet til lur igen og sover ca 2 - 2 1/2 time

Kl 14.30: står op - er sulten og ammes

Kl 16.30: ammes

Kl 17.00: sover dagens 3. Lur - ca 30 minutter.

Kl 18.15: er sulten og ammes igen

Kl 19.30: er træt og får 160 ml MME i flaske til natten. Begynder her sin nattesøvn.

Kl 22.30: vågner og ammes (forældre går i seng)

Kl 01.30/02.00: vågner og ammes

Kl 03.30/04.00: vågner og ammes

Kl 05.30: vågner her hvis hun er ammet kl 03.30 og vil spise igen. Sover herefter en lille time mere. Hvis hun er ammet kl 04.00 så ...


Annonce

... sover hun til 06.00/06.30 og dagen begynder.

Så ca 11 amninger i døgnet. Hun spiser hurtigt og 'grådigt' med et stort sug- det tager ca 5-7 min så har hun tømt et bryst helt og fået både det tynde mælk og 'fløden' med. Og så vil hun helst ikke mere - hun virker fyldt op og vender sig væk hvis jeg prøver at ligge til det andet bryst. Hvis hun endelig tager det andet bryst så ender det som regel i en masse gylpning.

Jeg er i tvivl om hvordan jeg kan minimere antallet af amninger.. For generelt er hun sulten når hun vågner fra en god lur - og samtidig skal hun tankes op til når hun skal sove igen (ellers vågner hun efter 30 min og efterspørger mælk) Så helt naturligt bliver det til ganske mange amninger i løbet af et døgn.

Hvad tænker du Helen? Vil det gavne at indføre en flaske mere for at sikre lidt mere mæthed og lidt færre amninger? Jeg starter på arbejde når hun er 10 måneder hvorefter far har to måneders barsel og jeg vil gerne afslutte ammeforløbet inden jeg begynder på arbejde - og gerne lidt før (ved ca 8-9 måneders alderen) 😊

PS: hun bruger sut
PPS: hun følger sin kurve fint - 55 cm/4 kg ved fødsel og nu 71 cm og 7,4 kg. En lang pige 😊

Med venlig hilsen
Den glade mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex

Rødbede

Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.

Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce