Annonce

Annonce

Svar: Salt i mad


7. april 2005

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Pia

Vedr. salt i maden så lyder retningslinierne at børns mad normalt ikke skal tilsættes salt. børn kan dog godt spise med af familiens grøntsager, hvis disse er kogt i alminelig letsaltet vand. Saltet smør er således også i orden, men barnet får på den måde den mængde salt det har behov for og man skal ikke tilsætte ekstra.

Overgangen fra moset mad til små stykker klares nemmest ved at man i stedet for f.eks. at blende grøntsager begynder kun at mose dem med en gaffel og når barnet kan klare dette, kan man begynde at give mad af små stykker. De fleste børn vil kunne begynde at tygge når de er 8 mdr. Nogen lidt før, nogen lidt senere. Et barn i den alder vil dog sjældent kunne indtage sit behov ved kun at få mad i små stykker, hvorfor det vil være en god idé at man i begyndelsen giver lidt af hvert, altså at man ved siden af tilbudet om mad i stykker også sørger for at give barnet noget skemad.

Mellemmåltider til et barn på 7½ mdr kan sagtens være et stykke frugt eller et stykke brød at sidde med ...


Annonce

... i hånden. Det kan også være en lille portion A38 med frugtmos eller yoghurt. Bær kan også være gode, f.eks. kan du prøve med jordbær, som din datter også selv kan prøve at sidde med.

Når man ammer ved man jo aldrig held hvor meget barnet egentlig får, men hvis du ammer 5 måske 6 gange i døgnet stadig væk så får din datter nok ca 1 liter mælk. Hvis du ammer mindre får hun måske 700ml. Barnet får ofte mere end forældrene tror. Du kan ikke gå ud fra at den mængde du evt. malker ud svarer til den mængde hun får og umiddelbart synes jeg ikke du skal forsøge at beregne mængden. Det er langt bedre at du tilbyder hende brystet og tror på at hun har en fin naturlig evne til at kunne regulere sit behov selv.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når hun tilbydes vand til et måltid, så lad hende igen drikke som hun gerne vil, dog ikke så meget at vandet ender med at tage pladsen op for anden mad - det er jo en meget individuel vurdering. Et lille glas vand til hvert måltid er okay, eller lidt mælk, hvis du ikke ammer så meget.

Fortsat held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan siger du farvel til røde babynumser

Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling

Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Babyalarm

Babyalarmer kan give et fingerpej om at det lille barn sover godt eller er ved at vågne, men babyalarmer kan ikke bruges som babysitter og når man bruger en babyalram skal man altid tjekke sit barn ved selv at se på det.

Der er stor forskel på kvaliteten af de alarmer, der er på markedet og priserne svinger fra få hundrede kroner til langt over 1000kr.

De trådløse og batterikrævende alarmer er de mest populære i Danmark, fordi danske børn ofte sover udenfor. Vælger...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Når man læser din brevkasse får man indtryk af at mødre har lettere ved at betro sig til dig via brevkassen, samt at du ligesom kan noget i forhold til at "ramme" plet i forhold til, hvad det er folk har behov for.

For mit vedkommende har dine svar kunne give mig noget andet og mere værdifuldt i forhold til min rolle som mor som mine egne sundhedsplejersker (jeg har haft en 4 - 5 stykker) ikke har kunne give mig.

Tak fra en taknemmelig mor


Annonce