Brev:
Hovedomfang for lille

Hej Helen
Min datter har netop været til to måneders undersøgelse ved sundhedsplejersken og vi er indkaldt til en ekstra undersøgelse om et par uger for at få målt hovedomfanget da det umiddelbart er for lille (kurven er faldet).
Det bekymrer mig naturligvis og jeg tænker straks i hjerneskader og lignende. Kan du belyse det lidt mere for mig - hvad er risici ved et lille hovedomfang og bør man være bekymret?
Til info var hun 54 cm og 4 kg ved fødsel og hovedet var 36 cm. Ved to måneder var hun 64 cm, 6,1 kg ...
... og hovedomfanget var 40,5 cm. Så hun en meget lang pige.
Hun trives ellers fuldstændig : sover godt, spiser godt og smiler og 'snakker' løs i sine vågne timer og er i det hele taget meget opmærksom på hvad der sker omkring hende og drejer aktivt hovedet for at se hvad der sker omkring hende. Putter fingre i munden og øver sig i at daske til små ting på aktivitetstæppet (pt er det dog mere held end forstand når det lykkedes men det gør ikke glæden mindre for hende).
Vil du dele din viden med mig?
På forhånd tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Jeg vil hører om du kan hjælpe mig med at forstå anbefalingerne...
10. oktober 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Vi ønsker at vores søn på 6 uger, som jeg ammer, på sigt skal...
3. oktober 2026 | Opdragelse | 1 mdr.
Hej Helen Jeg vil høre dine tanker omkring at ligge selv som lille barn....
23. september 2026 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen Jeg ammer min søn på 4 uger og er blevet i tvivl om jeg bør amme...
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
Viden om børn:
Sove inde
Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.
Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.
Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...
Fødder
På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.
Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









