Brev:
Hovedomfang for lille

Hej Helen
Min datter har netop været til to måneders undersøgelse ved sundhedsplejersken og vi er indkaldt til en ekstra undersøgelse om et par uger for at få målt hovedomfanget da det umiddelbart er for lille (kurven er faldet).
Det bekymrer mig naturligvis og jeg tænker straks i hjerneskader og lignende. Kan du belyse det lidt mere for mig - hvad er risici ved et lille hovedomfang og bør man være bekymret?
Til info var hun 54 cm og 4 kg ved fødsel og hovedet var 36 cm. Ved to måneder var hun 64 cm, 6,1 kg ...
... og hovedomfanget var 40,5 cm. Så hun en meget lang pige.
Hun trives ellers fuldstændig : sover godt, spiser godt og smiler og 'snakker' løs i sine vågne timer og er i det hele taget meget opmærksom på hvad der sker omkring hende og drejer aktivt hovedet for at se hvad der sker omkring hende. Putter fingre i munden og øver sig i at daske til små ting på aktivitetstæppet (pt er det dog mere held end forstand når det lykkedes men det gør ikke glæden mindre for hende).
Vil du dele din viden med mig?
På forhånd tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få eksperternes anbefaling af den bedste hudpleje til babyer
Sundhedsplejersker, jordemødre og børnelæger peger på Olívy
Når det gælder pleje af babyers og småbørns hud, skal man ikke tage nogen chancer. Her er kun det bedste godt nok. Det er derfor værd at lytte til, hvad eksperter og fagfolk siger. Olívy baby care – diaper change bliver anbefalet af ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.
Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
Viden om børn:
Steriltvandspapler
Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.
Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.
Navn - navngivning
Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.
Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









