Brev:
Store problemer med søvn - 4 mdr.
Kære Helen.
Tak for dit svar på mit seneste brev - vores søn spiste heldigvis igen dagen efter jeg skrev til dig ☺
Vores søn bliver 4 måneder om en uge og vi har desværre store problemer med hans søvn som slider på hele familien. Han har aldrig sovet rigtig godt, hvilket skyldes hans spændinger i nakken men det er der styr på nu. Nu er han begyndt kun at sove 30 min. ad gangen hele døgnet rundt og den eneste måde han falder til ro på er ved at sidde med ham og hoppe på en stor pilates bold men alligevel aldrig uden gråd.
Jeg har læst din bog ”Børn og søvn” og kan forstå at de ændrer søvnmønster netop i 3-4 måneders alderen. Vi har prøvet at tage ham op efter de ca. 30 min og prøve at få ham til at sove videre. Om natten lykkedes det ofte men nærmest aldrig om dagen. Det er som om han ikke kan komme ind i næste søvn stadie og komme ned i den dybe søvn. Han vågner med gråd og er tydeligvis møg træt men kan ikke finde roen til at sove videre.
Han græder altid når han skal puttes og det er en kamp! Føler vi har prøvet alt efterhånden. Vi har prøvet at putte ham tidligt og sent (bliver kun værre hvis vi tager ham sent), svøb, beroligende musik som hvid støj og klassisk musik, fast ...
... putteritual og at skærme ham for indtryk.
Jeg har skrevet til dig tidligere da vores søn er meget irriteret på alt; barnevognen, autostolen, bæresele, vikle osv. hvilket begrænser os meget, da han pludselig græder voldsomt. Jeg tror efterhånden jeg har knækket koden og er ret sikker på at når han bliver træt når jeg går med barnevognen, viklen eller i autostolen, så starter gråden. Som om han ikke kan finde ro til at sove (selvom han er i bevægelse) og det samme sker jo egentlig når vi prøver at putte ham på pilates bolden. Vi har også prøvet at ligge ham i hans seng og nusse og synge for ham men det ender også med gråd. Han kan simpelthen ikke finde ro til at overgive sig til søvnen lige meget hvad vi gør og hvor han er- i barnevognen, autostolen, slyngevuggen, viklen osv.
Vi har også problemer med at ligge ham fra os når han sover. Vi har forsøgt at ligge ham når han er tilpas døsig så han lige registrerer at han bliver lagt men er for træt til at protestere, men han vågner hver gang. Vi bliver nød til at lade ham falde helt i søvn før vi kan ligge ham og ofte vågner han og ser helt forskrækket ud.
Vores sundhedsplejerske ved ikke hvad hun skal sige, så håber virkelig du kan hjælpe os endnu engang ☺
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...
12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...
6. marts 2025 | Transport og ferie | 3 mdr.
Kære Helen. Min mand og jeg venter vores første barn og vi er så heldige, at...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen Vi har en glad lille pige, som blev 5 måneder for en uge siden....
Viden om børn:
Slik
Vær altid opmærksom på hvad I selv spiser. Barnet lærer af at se på jer og det I gør. Jeres vaner omkring slik, vil således smitte af på jeres barn.
Nogle tilbyder kun slik til festlige lejligheder, andre har en fast ugentlig slikdag. Der er ingen grund til at tilbyde jeres barn slik hver dag.
Babyer har heller ikke behov for slik og interesserer sig måske ligeså gerne for et sundere alternativ, som en brødskorpe eller et dejligt frisk bær.
Ifølge...
Regnslag
Du bør vælge regnslag der har Varefakta mærke. Det betyder at regnslaget er godkendt med hensyn til at kunne sikre barnet luft nok.
Du bør jævnligt sikre at elastikken i regnslaget er i orden. Er den for løs, kan selv et lille barn trække regnslaget ind i barnevognen og blive kvalt.
Regnslag bør kun anvendes, når man går tur i regnvejr og bør således ikke være på vognen, hvis det ikke regner.
Stil barnevognen under et halvtag, hvis det regner, når...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Så lykkedes det! Efter så mange måneder, er Johan faldet i søvn i sin barnevogn, op til flere gange.
Jeg har idag vækket ham en halv time før han plejer at vågne, og nu har han sovet 45 min. formiddag (barnevogn), og ligger nu pt. og sover middagslur (indtil nu en time). Så jeg kan slet ikke få armene ned:)
Vi ser om vi kan hoppe på togene i tide, tak for hjælpen:)
Venlig hilsen
Kathrine, mor til Johan på 6 måneder