Brev:
Natbleen og suttestop
Kære Helen
Vi har to spørgsmål til hvordan man griber tingene an med natbleen og sutten.
Vores store datter på 3,7 år har nu været uden ble om dagen siden september. Hun klarer det så flot, og der har kun været et fåtal af uheld med tis.
Vi har slet ikkr gjort nogen antræk med natbleen men bare lade den blive. Den er stadig ret våd om morgenen men nogen gange tisser hun også i den om aftenen fra hun får den på til hun bliver lagt i sengen. Hun har intet imod at have den på eller tisse i den.
Hvordan griber man det an at komme af med den? Og er der måske et tidspunkt man skal vente på.
Derudover er hun meget glad ...
... for sin sut. Vi har ikke haft regler for hvornår man må have den. Vi har talt om at hænge den på suttetræet og det vil hun også gerne bare ikke lige nu som hun siger. Jeg har talt lidt med hende om at vi kan gøre det når hun bliver 4 år. Det snakker hun så lidt om.
Har du nogen råd til hvordan vi griber det an?
Det skal siges at det har været ret hårdt for hende at blive storesøster og hum har godt kunne mærke noget opmærlsomhed forsvinde fra mor og far. Det er stadig til tider hårdt.
Derfor har vi heller ikke gjort så meget for at fjerne ting som giver hende tryghed men hun bliver 4 år om 3,5 mdr.
Håber du har lidt råd.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
1. august 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen. Så er det mig igen. Tak for svar sidst ift. lillesøster. Nu...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.
Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...
Viden om børn:
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Epiduralblokade ved fødsel
En epiduralblokade bruges til fødende kvinder, når man ønsker at smertelindre dem fuldstændig under f.eks. udvidelsesfasen, hvorefter man så kan trappe bedøvelsen ned, og den fødende kan presse sit barn ud. Det kaldes også en rygmarvsbedøvelse.
Man har på danske fødesteder idag mulighed for at få en "walking epidual", hvor den fødende har mulighed for at bevæge sig lidt mere. Den tager toppen af smerterne, men er ikke så kraftigt bedøvende, som en egentlig epiduralblokade er.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.