Annonce

Annonce

Brev:

Putteritual/Nattesøvn


9. februar 2017

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Putteritual/Nattesøvn

Hej igen Helen.

Endnu engang tak for en god brevkasse.

Min dreng Nohr runder de 10 mdr. d. 18 februar, og vi har i mange måneder kørt det samme putteritual. Jeg kan mærke der sker en masse i øjeblikket, og vi er tvivl om vi skal ændre lift på ritualet.

Vores aften ser således ud:

18.00 Aftensmad

18.45 Bad, herefter hygge på puslebord og slutte af med en tegnefilm ( 15 min)

19.15/19.30 Godnat

Det vi oplever er at tegnefilm ikke siger ham det store mere, kan vi evt skifte det ud med en godnathistorie? og hvor kan så smide den ind henne?

Når han ...


Annonce

... puttes sover han faktisk rigtig godt til en omkring 2-3 tiden ( der er selvfølgelig amning i mellem).
Herefter oplever jeg at han ligger og "græder/klynker" i søvne, han spjætter/sætter fra med benene, han vågner i længere tidsrum - og ja kan ikke finde ro.

Der er også situationer hvor det eneste sted han kan finde ro er ved mit bryst eller med brystet i munden.
Jeg er så træt, frygter også når jeg starter arbejde, men hvad skyldes dette?

Vi samsover med ham pt. så han er i vores seng grundet flytning. Han kan først sove i egen seng fra Maj.

Med venlig hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning - 4

Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2026 | Amning | 11 mdr.

Ammenedtrapning 3

Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


18. september 2026 | Amning | 10 mdr.

Næste skridt ammenedtrapning

Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Mange tak for dit gode svar - vi har nu fulgt dine anvisninger og det var en overraskende nem proces - 2 nætter tog det af vænne flasken fra vores datter og nu spiser hun som aldrig før - TUSIND TAK for dit lille skub.

Mange hilsener
Vibeke, mor til pige på 21 måneder


Annonce