Annonce

Annonce

Brev:

Endnu én - spørgsmål til sengetid


31. januar 2017

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Endnu én - spørgsmål til sengetid

Hej igen.

Og tak for svar til mit sidste brev. Det skal helt sikkert afprøves. Faktisk har jeg allerede bestilt en babyfeeder.

Jeg har lige en problemstilling til. Denne er omkring sengetider. Jeg læser nemlig ofte, at børn i min søns alder ofte sover allerede kl 19:30-20:00. Det gør min søn så afgjort ikke. Faktisk er kl 21:30 det tidligste han er "nede for natten". Ellers sover han for det meste først kl 22.

Jeg har prøvet at putte ham kl 19 (kramme bamser, læse og så amning), og han falder også i ...


Annonce

... søvn. Men der går max 45 min, så vågner han med en ny spand energi og så er han i stedet først nede for natten kl 22:30.

Det er egentlig ikke et problem nu og her - han sover til kl 08:45 de fleste dage og sover godt om dagen (tre gange a 30-90 min stk). Og han skal først i vuggestue omkring 13-14 mdrs alderen.

Det der bekymrer mig, er om det vil komme af sig selv, når han skal i vuggestue, eller om jeg kan/skal gøre noget allerede nu? Og tager han overhovedet skade af at sove så sent?

Med venlig hilsen
Sanne

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Peanuts og børn

Peanuts (jordnødder) - bør ikke gives til børn under 3 år. Det samme gælder andre hele nødder, vindruer, popcorn, rå gulerødder og lignende hårde fødevarer.

Børn under 3 år vil ofte have vært ved at tygge og bearbejde hårde fødevarer, og der er derfor en risiko for, at barnet fejlsynker - og det kan være meget farligt. I værste fald kan f.eks. en peanut sætte sig fast ved luftrøret og blokere luftvejene. Især peanuts og stykker af rå gulerod har vist sig at udgøre en stor risiko...

Læs mere i Babylex

Køkkenhygiejne

Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.

- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.

- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for en super god side, med masser af gode og virkeligt kompetente svar, som jeg har brugt flittigt

Josefines mor


Annonce