Annonce

Annonce

Svar: Brækfornemmelser ved grøntsags- og kødmos


14. marts 2005

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Susanne

Dejligt at I nu er begyndt at få en sammenhængende søvn hjemme hos jer:o)

Har du prøvet med gørntsagsmos som pulver eller på glas? Rigtig mange børn vil hellere have det man køber end det vil selv står og kæmper med i bedste mening.

Har du prøvet at blande grøntsagsmos i grød? Ja jeg ved godt at det lyder fuldstændig ulækkert og i princippet ville jeg aldrig selv lave en sådan ret, men jeg har faktisk mødt mødre som har haft stor glæde af denne metode. De har simpelthen valgt at bruge den neutrale risgrød som basis og så kommet f.eks. en klat gulerodsmos i risgrøden og langsomt har barnet så accepteret guerodssmagen. Derefter har de kunne bruge gulerod som basis og kunne komme lidt blomkål i det osv.

Hvis du laver grøntsagsmos med kartoffelmos, så skulle du måske prøve at undgå kartoflerne, simpelthen fordi nogen børn faktisk får kvalme og brækfornemmelser af kartoffelmos. Det er ikke så slemt med anden grøntsagsmos.

Alternativt skal du prøve at give ham grøntsager i stykker. Du skal naturligvis sørge for at koge dem godt møre og holde øje med ham, men der er ikke noget i vejen for at du lader han sidde med et stykke godt kogt brocholi.

Med hensyn til tænderne, så er hans gummer så hårde at han godt kan tygge alligevel.

Med hensyn til kød, så kan du bruge en persillehakker, så det bliver hakket fint. Kød kan han også få i form af indmaden fra en frikadelle (kød/fisk), kødsovs og lignende.

Hvis det er ammemælk din søn får, så synes jeg bestemt at du skal give ham jern. Der findes i Danmark to typer. Den ene hedder kort og godt 'jerndråber' og er fra firmaet Medic Team (og den nye de har lavet smager godt!) den anden hedder 'Glycifer' og den smager af - ...


Annonce

... gæt...jern!

Hvis det er erstatning du giver, så skal han bare have mindst 400ml ersatning dagligt for at være dækket ind. Du skal selvfølgelig sikre dig at den erstatning du giver er tilsat jern, der kan jo være forskel fra det ene land til det andet.

Med hensyn til fladt baghoved, så er det rigtigt at børn skal sove på ryggen - hovedet skal dog fortsat drejes fra side til side, således at barnet ikke ligger fuldstændig fladt på baghovedet. Når barnet er vågen er det vigtigt at man er ekstra opmærksom på at lægge barnet på maven og dermed gøre det til en vane altid at lægge barnet fra sig, så barnet bliver lagt på maven på et tæppe på gulvet - også selv om det kun er få minutter. Placering i skråstol og alt for meget rygliggende stilling er bandlyst - men det handler også om motorik og bevægelse og ikke kun om hovedfacon.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Når alt det er sagt, så er det dog også mit indtryk at nogle børn måske er lidt mere disponerede for fladt baghoved end andre. Hvordan er din egen og fars hovedfacon? Børn ligner jo deres forældre.

Det er fint at du er opmærksom med det er trodsalt nok begrænset, hvor meget du kan gøre ved hans hovedfacon nu, med den alder han har.

Jeg ved at man på babyparadise.dk kan købe en pude til børn med lejringsbetinget skævt kranie. Spørgsmålet er dog om det vil kunne hjælpe noget, da din søn jo i kraft af sin alder også er så mobil, at han måske vil dreje sig selvom han ligger i en sådan pude. Samtidig er det jo hovedsageligt også de første 3 mdr. at man virkelig kan ændre på barnet hovedfacon. Jeg har dog mødt forældre som også kunne se en ændring senere. Du må vurdere hvad du synes.

Fortsat held og lykke med det hele. Jeg er sikker på at du gør alt hvad du kan! :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Min søn på 11 måneder spiser ikke

Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Appetit

Børns appetit varierer meget. Nogle gange spiser barnet meget i løbet af en dag og andre gange betydeligt mindre.

Det er helt i orden, så længe barnet trives, er aktivt og hverken bliver for tyk eller tynd. Og som udgangspunkt må du tro på at dit barn har en naturlig evne til at spise, når de tilbydes mad og til at sige fra, hvis det ikke har behov for mere.

Når man ammer ved man aldrig hvor meget barnet egentlig får og her må man tro på at hvis der kommer noget ud...

Læs mere i Babylex

Barnepige

Hvis du har brug for at få dit barn passet, så vælg altid en person som barnet kender og en person du har tillid til.

Det skal være en person, som kan overskue situationen og bevare roen, hvis noget uforudset skulle ske.

Generelt bør man ikke lade sit barn passe af en under 12-13 år - men det afhænger naturligt af vedkommendes modenhed. Nogle piger er meget modne i denne alder, hvor andre er for umodne til at kunne tage det ansvar, det er at passe et lille barn....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Mange tusinde tak for dit svar, jeg kan helt sikkert bruge det til noget!

Tak fra Karlas mor


Annonce