Brev:
Vågen om natten - 8 mdr.

Hej Helen,
Jeg har brug for råd.
Min skønne lille dreng har mange nætter vågne perioder på 1.5-2, endda nogle gange 3 timer. Han er svær at putte, og egentlig er jeg bare rigtig træt efterhånden!
Min dreng er lige knap 8 mdr. Han er rigtig godt med - han kravler rundt, sætter sig op selv og spiser godt. Jeg kan mærke at han har brug for rigtig meget nærhed, han kravler ofte hen og klynker lidt. Så tager jeg ham op, og går i det hele taget meget med ham på armen, eller i bæresele i løbet af dagen. I hans alder kan han vel have lidt separationsangst. Det er jeg meget opmærksom på. Sørger for at blive siddende når han kravler ud på opdagelse, og som sagt har ham meget med mig. Vi sover også sammen i sengen om natten, det virker til at give en smule ro.
Men altså, vi har lidt problemer med at han er rigtig svær at putte. Vi ved aldrig om han er puttet til natten, eller skal op i et par timer igen. Vi putter ham ved 19.30-20tiden, og som oftest står han op igen i løbet af aftenen eller senere på natten, og nogle gange er han ikke til at putte før ved 22tiden, selvom han er stået op fra lur kl 16.
Vores dag ser ca. sådan ud:
ca 7 vi står op og spiser havregrød,
ca. 9 lidt frugtmos, evt lidt grød hvis han ikke har spist meget til morgen.
9.30 Puttes til lur, sover som regel 1.5 time.
11.30 Frokost - lidt bondebrød, gnavegrønt og grøntsagsmos.
ca. 14 Flaske og puttes. Spiser gerne 235 ml. Sover 2-3timer.
Ca 16 frugtmos. (skippes måske hvis han sover længe)
Ca 18 Aftensmad - mos med kød, noget at gnave i.
19.30-20 Flaske (235 ml) og puttes
22-23 Flaske 200 (lidt forskelligt hvor meget han spiser her).
ca 3 Flaske, ca 130 ml, også ...
... her lidt forskelligt hvor meget han spiser her. Nogle gange springer han denne over og spiser først ved 7tiden hvor han får grød.
Han får vand til alle måltider.
Vi har vugget ham rigtig meget når han har skulle sove, hvis ikke han er faldet i søvn med flasken. Om dagen trilles han lige lidt frem og tilbage, og så sover han.
Vi vil rigtig gerne lade være med at vugge, og vi er egentlig startet på at jeg lægger mig sammen ham og forsøger at få ham til at sove på den måde. Men han tumler rundt i sengen, og selvom han er rigtig træt så ender vi gerne med en rigtig ulykkelig dreng, som til sidst lige må vugges i søvn. Jeg forsøger med en hånd på brystet, holde i hånden, ae ham. Men det virker bare ikke, han er så urolig, og vil ikke holdes på nogen måde - han vil bare kravle rundt.
Hvad kan vi gøre for at hjælpe ham til at lære at falde i søvn uden at skulle vugges.
Skal jeg starte om dagen, med at vænne ham fra at skulle trilles?
Nogle gange sover han senere end til kl 16. Jeg synes jeg har læst at du før har skrevet at de ikke skal sove efter 16. Skal vi vække ham for at få en lidt mere struktureret aftenrutine?
Så er der det med at han er vågen om natten. I går fx kunne vi først få ham til at sove ved 22.30tiden og så var han vågen 00.30-ca 3. Hvad kan det være?
Det er vel for kort tid til at det skulle være øreproblemer. Det virker heller ikke til at det gør ondt på ham når jeg trykker ham ved ørerne. Han er generelt lidt utilfreds når vi lægger ham på ryggen, men det tror jeg mest er fordi han vil om på maven. Når han er træt om dagen er det ok for ham at ligge ned.
Glæder mig til at høre fra dig.
Kærlig hilsen
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen.
Jeg vil bare sige tusind tak for hjælpen! Det var et wake-up-call at få dit klare svar ... Dejligt at få at vide så entydigt at tingene ikke er i orden.
Alt går meget bedre nu, vi kan nemt aktivere ham, putning går stort set problemfrit nu og aflevering i vuggestue er også meget bedre. Det har været så godt at komme ud af den dårlige vane - jeg har bare ikke tidligere tænkt på at det var vaner der skulle ændres.
Tusind tak for hjælpen - det har betydet utrolig meget for os.
Med venlig hilsen
Rikke, mor til dreng på 21 måneder





