Brev:
Amning, gråd og vågentid
Kære Helen.
Tak for dit svar i forhold til regulering, overproduktion af mælk mm. Det virker til at mine bryster nu har reguleret mængden af mælk. Jeg har en række spørgsmål og tanker som jeg gerne vil vende med dig:
Amning:
Min lille dreng spiser med 2-4 timers mellemrum og ca af 10-15 minutter hver gang (kun et bryst). Det virker dog til at han bliver mæt og "tømmer brystet". Tænker du at dette er ok? Hvis jeg prøver at "overtale" ham til at spise lidt længere bliver han panisk og vred. Jeg går ud fra at dette er tegn på at han er mæt.
Gråd:
Om det er 5 ugers udviklingsspringet (han er fra 7 oktober) der er trådt i kraft eller noget andet, ved vi ikke, men han græder mere end førhen. Det er tydeligt at han er blevet mere bevidst på det sidste og at han ændrer sig. Særligt under putningen går det galt. 70 procent af gangene bliver han nærmest hysterisk (panikagtig gråd) og skal "tvinges" til at tage sutten og falde til ro. Det skal siges at han altid ender med at tage sutten og falde til ro efter lidt tid, men jeg bliver bare SÅ ked af det når han nærmest skal "tvinges" til at sove.
Nogle dage er det en kamp at få søvn i ham. Jeg forsøger at skærme ham og dermed lukke lidt af for ham når han skal sove, da jeg kan ...
... se at hans øjne kører rundt i lokalet. Særligt vores malerier får en ordentlig gennemgang. Jeg synes også at hans søvn generelt er blevet meget urolig om dagen. Han vågner med kortere mellemrum og maser sig helt op i liftens top. Jeg kan nogle gange give ham sutten og så sover han lidt mere - fx indtil han taber den. Hvad tænker du om ovenstående?
- er det forkert at os at "tvinge" ham til at sove? Vi gør det blidt, men gråd kan vi bare ikke undgå lige pt. Og av hvor gør det ondt på mig.
- Angående sutten: han taber den og vågner. What to do? Må jeg ligge en stofble der er krøllet sammen til at holde på den?
- Har du generelt nogle råd til at få putningen og søvnen til at fungere bedre?
- Putter vi ham mon for hurtigt? Amningen tager 15-25 min alt i alt (inkl hyg), så bøvses der (5 min), så skiftes han (10 min) og så leger vi gerne lidt i 5-10 minutter (om på maven, kigger på ting, snakker sammen osv). Herefter gør jeg klar til at putte ham igen.
Vågentid:
Ja, dette spg hænger sammen med ovenstående. Hvor længe må sådan en lille størrelse være vågen? Og hvad bør jeg lave med ham? Er det ok at ligge ham alene i fem minutter mens jeg fx er på badeværelset? Hvad med legetøj? Hvornår er det relevant?
Med venlig hilsen
Mor C
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...
1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....
22. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Kære Helen. Uanset hvornår vi lægger vores søn, vågner han HVER nat mellem 3...
8. marts 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Lang eftermiddagslur - kortere søvnstræk om natten
Hej Helen. Vores søn på 2 måneder sover i løbet af dagen lure på 1-2 timer,...
28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.
Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....
Viden om børn:
Brystopereret
Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.
Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...
Fisk og børn
Det er vigtigt at børn tilbydes fisk. Gerne flere gange om ugen, det vil sige næsten hver dag til frokost og et par gange til aftensmad.
Det er vigtigt at børn tilbydes forskellige typer af fisk. De fede fisk er især laks, sild og makrel. De mere magre fisk er skrubbe, rødspætte, sej og torsk. Fisk er rige på næringsstoffer som D-vitamin, selen og omega-3-fedtsyrer, som er meget vigtige for udviklingen af barnets hjerne.
Er dit barn mellem 0-14 år, er det vigtigt,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Vi vil bare sige dig tusinde tak!! Det er uvurderligt, at du findes og giver så mange gode råd! Men det bedste er, at du er så anerkendende i dine svar om alverdens små og store problemer hjemme i de små familier. Det er en rigtig rar følelse, at man ikke behøver holde sig tilbage, når man skriver til dig, fordi du aldrig dømmer i dine svar. Så tusinde tak for en fantastisk brevkasse!
Hilsen drengens forældre