Annonce

Annonce

Svar: Forkølelse - 5 mdr.


8. september 2016

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sygdom.

Hej med dig

Tak for dit brev og fine korte spørgsmål :)

Kamillete anbefales ikke til børn under 4 måneder. I stedet kan man give lidt kogt vand evt. tilsat lidt sukker. Der gives dog meget små mængder. Det er vigtigt at kogt vand ikke tager pladsen op for mælken.

Jeres dreng er nu 5 måneder gammel, og han kan derfor godt få lidt tyndt opblandet kamillete, nu hvor han er forkølet, hvis du oplever, at det kan løsne snot og slim. Stadig bør du dog holde mængden nede. Det vil sige max 100 ml dagligt. Det er stadig bedst, hvis du kan give ham mælk - amme ham eller give ham flaske. Netop når han er syg, kan det være godt at få den ekstra næring fra mælken, som kogt vand jo ikke indeholder :)

Med hensyn til næsesuger, så er der en risiko for at man irriterer slimhinden, så der bliver produceret mere slim. Derfor kan det anbefales, at man forsøger at ...


Annonce

... løsne slim og snot med saltvand... men når det er sagt, så er det dog vigtigt at hjælpe barnet til rene luftveje, og små børn kan jo ikke pudse næse, som vi voksne kan. Derfor kan det være fint at bruge en næsesuger en gang imellem.

Du kan gøre det, at du først kommer lidt saltvand (saltvandsampuller kan købes på apoteket eller i Matas) i næsen for at løsne. Du kan også prøve om du med snippen af en stofble kan kilde din dreng under næsen, så han nyser - og på den måde får næsen naturligt renset - og hvis det så ikke er tilstrækkeligt, så kan du bruge en næsesuger. Den skal placeres lige ved næsen og ikke stikkes op i næsen.


Helens bog om børn og sygdom
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og sygdom" - Et uundværligt opslagsværk, som giver dig ro og overblik, når du har allermest brug for det!

Hvis jeres læge fraråder brug af næsesuger, så skal du naturligvis følge lægens råd:)

Læs også meget gerne min bog "Helens bog om børn og sygdom" :)

Håber du kan bruge dette lidt videre - og god bedring med forkølelsen :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Forkølelse

Hvis det lille barn er forkølet, kan han/hun få besvær med at spise, da det er svært at få vejret ordentligt igennem næsen. Det betyder også, at barnet kan have svært ved at sove.

Her er et par gode råd:

- Hæv hovedenden, der hvor barnet sover, med et par bøger eller et sammenrullet håndklæde under madrassen

- Brug lidt modermælk eller saltvand som næsedråber. Dryp det direkte ned i næsen. Du kan evt. bruge en lille ske eller en pipette. Saltvand og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce