Annonce

Annonce

Svar: Diverse kostspørgsmål - 7 mdr.


5. marts 2005

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Catrine

Din plan for dagen synes jeg ser helt fornuftig ud i forhold til din datters alder. Når hun bliver ældre 8-9 mdr og begynder at kunne tygge, så kan du langsomt lave maden lidt mere grov og også begynde at tilbyde rugbrødshapsere til frokost. Men det er hun ikke nået til endnu.

Det er rigtig fint at du fuldt ammer ved siden af skemaden og det må du gerne blive ved med. Du kan dog samtidig med amning godt tilbyde din datter frugt i stykker, en brødskope i hånden osv. så hun også på den måde får interessen for at spise mad selv.

Med hensyn til gluten, så er det korrekt at man indtil 6 mdr´s alderen ikke skal give glutenholdig mad og fra 6 mdr´s alderen introducere mere og mere glutenholdige produkter. Gluten findes hovedsageligt i hvede, rug, byg og havre men indholdet i hvede er betydeligt højere end i de andre tre kornsorter. Man skal derfor ikke give grød baseret udelukkende på hvede, men kan godt give havregrød og øllebrød (rug) fra 6 mdr´s alderen.

Man mener at introduktionstidspunktet og mængden af gluten har betydning for om sygdommen udvikles, men dette er ikke endeligt bevist. Retningslinierne vedr gluten er forskellige fra land til land, men i Danmark er cøliaki sjælden (1 ud af 5000 børn), hvor i Sverige er tallet 1 ud af 300 børn. Den danske Sundhedsstyrelse anbefaler derfor at man bibeholder retningslinierne for gluten og børns kost.

Da det ikke er øllebrød og havregrød som er de 'store gluten syndere' så ser jeg ikke problemer i at du giver havregrød og øllebrød. Mængderne skal dog øges langsomt, svarende til hvis dit barn spiste rugbrød.

Med hensyn til at blande købemos og hjemmelavet mos, så er der ingen problemer i dette. Jeg synes også det er fint at du tilsætter en skefuld fedtstof. ...


Annonce

... På noget af den idustrielt fremstillede mad har jeg netop set at producenten skriver at fedtstof kan tilsættes, hvis man ønsker det, men at det ikke er nødvendigt. Det tolker jeg som at de børn som har brug for mere energitæt mad kan få dette ved at man kommer lidt smør i grøden eller mosen, også selv om det ikke er hjemmelavet.

Jeg vil umiddelbart tro at man kan fryse frusgtmos på glas, da man jo godt kan fryse frugtmos, hvis man selv laver det. Jeg kan dog ikke umiddelbart finde noget omkring dette. Jeg ved at Nestlé som laver mad på glas skriver følgende omkring opbevaring og holdbarhed af Nestlé børnemad i glas:
- Uåbnet er glasset mindst holdbar til og med måned og år angivet på dåsen.
- Opbevares uåbnet ved stuetemperatur.

Serveres maden direkte fra glasset anbefaler vi, at du ikke gemmer tiloversblevne rester. De skal smides ud. Men du kan med fordel hælde den mængde mad, du regner med at dit barn kan spise, op på en tallerken og opbevare resten af glassets indhold i køleskab – ca 3 dage." (nestle.dk)

Umiddelbart tænker jeg at din barn jo godt kan komme igennem et glas på 3 dage.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hjemmelavet grøntsagsmos kan du godt selv lave og sandsynligvis også fryse ned uden problemer. Hvor meget der dog er at spare ved dette tvivler jeg nu på. Hvis I selv spiser lidt grøntsager dagligt, så får jeres barn jo bare nogen af disse.

Med hensyn til madindtag, så må du gå ud fra at din datter har en fin evne til at kunne regulere sit behov og umiddelbart lyder det som om at mængden passer hende. Der er ikke grund til at presse hende yderligere, det er vigtigere at bibeholde en naturlig lyst til at spise og det er i princippet bedre med små og hyppige måltider end få og store.

Håber ovenstående gav lidt klarhed:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Din guide til sund babyhud fra top til tå

Brug Olívy som naturlig hudpleje til babyer og småbørn
Vidste du, at Olívy baby care – diaper change kan bruges til meget mere end bleskift? Det er udviklet til den særligt sarte hud i bleområdet, og de unikke egenskaber fra ekstra jomfruolivenolie og kalk gør Olívy velegnet til blid pleje ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Min datter nægter at spise

Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce