Annonce

Annonce

Svar: Bevægelse - 4 mdr.


17. august 2016

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Samantha

Tak for dit brev :)

Det lyder som om, at din dreng trives rigtig godt og udvikler sig fint. Nogle børn er hurtigere motorisk, andre har brug for lidt længere tid her, men udvikler sig så verbalt i stedet... så måske din dreng er rigtig god til at pludre...? :)

Det er dog rigtig fint, at du gerne vil støtte ham motorisk, og det vil være rigtig godt, hvis du kan gøre det til en vane, at du altid lægger ham på maven, når du lægger ham fra dig. Det er fra maveliggende stilling, at han får styrke i nakke og ryg, så han senere kan sidde, ligesom det er fra maveliggende stilling, at han skal lære at krybe og kravle. Så på maven så meget som muligt :)

Læg ham meget gerne foran et spejl, så han kan se sig selv. Hjælp ham med at holde armene under kroppen, så han kan ligge på sine albuer og ikke ligger og "flyver" med armene ud til siden hele tiden :) Lad ham også ligge på maven hen over dine lår, ligesom du med fordel kan lægge ham på maven, når du pusler ham på puslepuden :)

Derudover vil det være rigtig godt, hvis du kan lave bevægelege med ham:

- Grib omkring hans hænder og håndled og lad ham selv trække sig op fra rygleje.

- Støt om hans lægge og bøjede knæ og hofte og drej underkroppen fra side til side.

- Hjælp ham med at dreje om på siden, både fra mave til ryg og fra ryg til mave - evt. ved at vise ham noget interessant legetøj, som han følger. Når han begynder at gøre det selv, så er det super fint, så læg ham tilbage, og lad ham gøre det igen og igen

- Hjælp ham med at få fat i egne tæer, når han ligger på ryggen og derfra trille videre om på siden ...


Annonce

... og maven. Giv ham evt. ranglesokker på, så fødderne bliver interessante.

- Hjælp ham med at lave cykelbevægelser, hvor han selv er med til at cykle med sine ben, imens du støtter om underbenene.

- Hjælp ham med at krybe, hvor han ligger på maven, og hvor du presser skiftevis på venstre og højre fodsål for at frembringe krybebevægelser.

Jeg vil også lige nævne, at det generelt er en rigtig god idé, hvis han ikke sidder for meget i skråstol, autostol eller lignende, men ligger så meget på gulvet som muligt - eller sidder hos dig. Når han sidder hos dig, så vil han automatisk komme til at skifte mere stilling og dermed bruge sig selv mere motorisk, hvor i en skråstol, vil han sidde meget passivt (ved ikke om du har en skråstol :)).


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det vil også være rigtig godt at du synger og bruger fagter for ham nu. Det er tiden at finde de gamle børnesange frem som 'hjulene på bussen', 'Lille Peter Edderkop' osv. hvor du bruger dine hænder, fingre og måske hans krop imens du synger.

Du må meget gerne danse med ham, svinge ham rundt, hoppe lidt med ham osv. Så han bliver bevæget så meget som muligt. Jo mere han bevæges, jo mere styrkes hans balance og jo bedre bliver hans motorik. Det handler om at styrke barnets vestibulærsans. Den vestibulære sans, også kaldet labyrintsansen har med balancen at gøre. I øret sidder en snegl, hvori der er væske og når barnet gynges, vendes og drejes, så bevæges disse væsker og balancen udvikles.

Fortsæt derfor med alt det du allerede gør og brug lidt af de tips, jeg har givet dig her - det skal nok komme:)

Rigtig meget held og lykke med ham fortsat! :)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Æbler og æblemos

Barnet kan fra 6 måneder spise al slagt frugt, frisk eller kogt. Frugten bør stadig moses, og æblemos vil ofte være et hit hos børn - især hvis det serveres, som topping på en grød. Rå æbler bør du dog være opmærksom på.

Børn under 3 år bør ikke få fødevarer, som er meget hårde eller som knækker let. En stor æblebåd kan knække og sætte sig fast i halsen, og af samme grund kan det ikke anbefales at give små børn et helt æble at gnave af. Du skal også være opmærksom på skrællen,...

Læs mere i Babylex

Hofteklik

Alle nyfødte undersøges for hofteklik - også kaldet hofteskred eller hofteledsdysplasi. Det ses hos ca. 1% af alle børn. Det opdages ofte ved, at man kan høre et lille klik, når barnets ben drejes op mod maven og udad. Det skyldes, at lårbenshovedet kan glide ud af hofteskålen ved denne bevægelse.

Hvis man har mistanke om, at barnet har en medfødt hoftefejl, så vil barnet blive undersøgt med ultralyd. Hvis barnet har hofteklik, skal det behandles med en skinne, der holder benene...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit råd om uld til min søn, det var nok det bedste råd jeg nogensinde har fået :) Der blev godt nok kigget mærkeligt på mig, da jeg begyndte at lede efter uld i butikkerne, så det måtte hentes hjem fra Danmark til sidst.

Hilsen mor fra udlandet


Annonce