Brev:
Temperament og koncentration
Kære Helen,
Så er jeg tilbage med nogle spørgsmål vedrørende min søn, som nu er 11 måneder gammel.
Vi har i øjeblikket en stor udfordring med hans temperament og meget viljestærke personlighed. Han vil rigtig gerne bestemme, og hvis der er noget han ikke får lov til, bliver han helt utrolig vred og skriger, vrider sig og kan køre helt op i en spids. Det er meget frustrerende for os som forældre, fordi det sker mange gange hver dag, og især om aftenen, kan han være rigtig svær at trøste og det føles som om hele hans verden ramler sammen for ham. Han starter i vuggestue i næste uge, og vi er selvfølgelig lidt bekymret for, hvordan det skal gå derovre.
Vi kan ikke finde ud af hvordan vi på en god måde skal sætte grænser, uden at være dumme, strikse forældre? Vi prøver at aflede hans opmærksomhed med andre sjove ting, men jeg synes ikke vi har meget held med det.
Derudover har vi en udfordring ift. at kunne underholde sig selv/koncentration. Vores søn ...
... kan møve sig frem over gulvet, men endnu ikke kravle, men vil meget hellere gå, mens han holder os i hånden. Han elsker at gå rundt i lejligheden og udforske den, og er ikke specielt interesseret i sit legetøj. Når vi forsøger at aktivere ham med legetøj, virker det som om, han ikke rigtig kan koncentrere sig om det, og han vil hele tiden noget nyt og skifter fokus. Han vil heller ikke sidde selv med sit legetøj, men vil have os med i legen.
Det er selvfølgelig dejligt at lege med sit barn, men vi vil gerne have en søn, der kan underholde sig selv lidt, så vi har armene fri, til fx madlavning eller til selv at sidde med en kop kaffe i sofaen. Vi synes det er ved at være rigtig hårdt at skulle servicere vores søn med underholdning hele tiden og føler vi er rigtig meget ”på” hele tiden som forældre. Hvad kan vi gøre for at hjælpe vores søn med koncentration og lære ham at lege selv i korte perioder?
Vi ser frem til dit svar
Venlige hilsner fra os.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
RS virus
RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.
RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.
De...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.