Brev:
Temperament og koncentration
Kære Helen,
Så er jeg tilbage med nogle spørgsmål vedrørende min søn, som nu er 11 måneder gammel.
Vi har i øjeblikket en stor udfordring med hans temperament og meget viljestærke personlighed. Han vil rigtig gerne bestemme, og hvis der er noget han ikke får lov til, bliver han helt utrolig vred og skriger, vrider sig og kan køre helt op i en spids. Det er meget frustrerende for os som forældre, fordi det sker mange gange hver dag, og især om aftenen, kan han være rigtig svær at trøste og det føles som om hele hans verden ramler sammen for ham. Han starter i vuggestue i næste uge, og vi er selvfølgelig lidt bekymret for, hvordan det skal gå derovre.
Vi kan ikke finde ud af hvordan vi på en god måde skal sætte grænser, uden at være dumme, strikse forældre? Vi prøver at aflede hans opmærksomhed med andre sjove ting, men jeg synes ikke vi har meget held med det.
Derudover har vi en udfordring ift. at kunne underholde sig selv/koncentration. Vores søn ...
... kan møve sig frem over gulvet, men endnu ikke kravle, men vil meget hellere gå, mens han holder os i hånden. Han elsker at gå rundt i lejligheden og udforske den, og er ikke specielt interesseret i sit legetøj. Når vi forsøger at aktivere ham med legetøj, virker det som om, han ikke rigtig kan koncentrere sig om det, og han vil hele tiden noget nyt og skifter fokus. Han vil heller ikke sidde selv med sit legetøj, men vil have os med i legen.
Det er selvfølgelig dejligt at lege med sit barn, men vi vil gerne have en søn, der kan underholde sig selv lidt, så vi har armene fri, til fx madlavning eller til selv at sidde med en kop kaffe i sofaen. Vi synes det er ved at være rigtig hårdt at skulle servicere vores søn med underholdning hele tiden og føler vi er rigtig meget ”på” hele tiden som forældre. Hvad kan vi gøre for at hjælpe vores søn med koncentration og lære ham at lege selv i korte perioder?
Vi ser frem til dit svar
Venlige hilsner fra os.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.
Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad
Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...
21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...
Viden om børn:
Seng
Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.
Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:
- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...
Feberkrampe
Det lille barn evne til at kunne regulere sin temperatur er umoden. Det betyder, at nogle børn får krampe i forbindelse med, at de får feber. Temperaturen kan stige pludseligt, og når temperaturen stiger for hurtigt, kan temperaturreguleringscenteret i hjernen ikke følge med, og kramperne opstår.
Feberkramper opstår hos 2-5% af børn mellem 6 måneder og 5 år, og det er den hyppigste årsag til kramper hos børn. Feberkrampe er delvist arveligt, så end forældre eller søskende har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.