Annonce

Annonce

Brev:

Frustationer over 3,5 aarigs opfoersel


1. august 2016

Kategori:
Alder:
3 år, 6 mdr.

Frustationer over 3,5 aarigs opfoersel

Kaereste Helen,

Mange tak for alle dine svar som goer livet nemmere for os alle.

Som du ved har jeg 2 drenge, paa 1,5 og 3,5.

Problemet som jeg vil skrive i dag er min dreng paa 3,5. Jeg maa starte med at sige, at vi er en utrolig kaerlig familie, som priotiere at give dem begge tid, og har faktisk i det foerste aar efter lillebror blev foet vaeret meget mere sammen med storebror end lillebror. (altsaa passet ekstra paa storebrors foelelser)

Min dreng paa 3,5 er glad, klog, livlig og aktiv men meget bestemmende, hvilket til nogen grad er pragfuldt. Hans gaar i skole til hverdagen (hvor de siger at han er en af de mest glaede boern), men lige nu har jeg taget fri og vi er i sommerhuset for 2 maaeneders tid. (Som du ved er vi i udlanet, men hans far er herfra, saa han taler sproget perfekt - ingen frustrationer fra denne side:))

Far kommer i weekenderne og jeg har nogen til at hjaelpe mig i dagtimerne, plus mormor er sammen med mig. Saa jeg staar ikke alene med dem.

Problemet vi har nu er ret enkelt. eller er det :)?

Jeg starter dagen ret glad og proever paa at dele glaeden. Men saa starter vi fra morgenstunden, saa bliver der graedt over et eller andet, han bliver ked af det eller ogsaa er han stik modsat. Og denne tudetur kan komme op i ham i det blaa saadan ca. 5-6 gange om dagen, jeg troester ham generalt hver gang, eller proever paa at skifte emne. Jeg har ikke en eneste gang straffet eller gaaet fra ham, men jeg haaber ikke at han bliver mere pivende.

Han slaar sin lillebror nogen gange og elsker ham hoejt andre gange. Det er nok mit oemme punkt. Hvor jeg siger til ham at jeg ikke vil finde mig i det.

Man maa ikke ...


Annonce

... goere noget bedre en ham saa bliver han doed ked af det, jeg siger til ham at det er i orden at goere noget galt nogen gange og at man ikke kan vinde hver gang...Men han har altid vaeret saadan at han vil vide alt. Fx. hvis man retter ham op i noget bliver han utroligt ked af det.

Han lytter overhovedet ikke. Fx. nu skal vi boerste taender... (jeg har jo laest alle dine boeger saa jeg bruger alle tricks).. nej siger han... "kom nu dine taender bliver saa paene" nej!!..."ja men skat kom skal du ikke boerste mine taender" nej!! "ok saa kilder jeg dig hvis du ikke goer hvad jeg siger" saa griner vi men nej igen bliver der ikke boerstet taender. Saa giver jeg 1-2 dage saa han glemmer emnet og proever igen men nej nej nej.

Det er kun et eksempel, det er ligesom alt hvad jeg siger bare bliver konsekvent nej.

Det jeg bliver mest bange for er naar han slaar, saa siger jeg "du maa ikke slaa- fordi det goer ondt", saa siger han "jeg vil slaa" saa siger jeg "skat man slaar ikke, vi slaar heller ikke" jeg vil slaa etc. et.c det koerer videre, saa siger jeg "nu holder du op" og saa begynder han at tude og soeger naerver, hvilket jeg selvfoelgelig giver, men vi behoever jo ikke at gaa igennem saadan en diskussion.

Summa sum, han er dejlig. Men vi har vores graedeture og nej nej nej nej hele tiden, hvor jeg hele tiden siger til mig selv, du maa ikke raabe du maa ikke skaelde ud. Jeg maa bare indroemme at jeg kan ikke tage det naar mit barn hele tiden graeder over et eller andet, eller skriger og ikke opforerer ordentligt.

PS : Det goer det ikke nemmere at have en paa 1,5 aar der ogsaa er ret viljestaerk :)

Kaerligste hilsner
Mor D

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.

Middagslur - 3 år, 2 mdr.

Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...

Læs hele brevet og Helens svar


9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.

Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...

Læs hele brevet og Helens svar


23. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 9 mdr.

Nedsmeltninger og temperament

Kære Helen. Jeg håber, du kan hjælpe os med nogle redskaber til at håndtere...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.

Hører ikke efter og sut

Hej Helen. Så er vi virkelig trådt ind i 3-års alderen med fulde kraft. Og...

Læs hele brevet og Helens svar


18. april 2025 | Opdragelse | 4 år

Sur 4 årig pige der råber meget

Kære Helen Vores pige på nu 4 år har de seneste par måneder haft meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Faderskab

Et barn, der er født i Danmark, skal som udgangspunkt have registreret en far. Det er vigtigt, fordi barnet har ret til at kende sin biologiske baggrund, og fordi faderskabet giver både barnet og faren en række rettigheder og pligter.

Hvis I forældre er gift, så får faderen automatisk faderskabet. Hvis I forældre ikke er gift, så skal du ansøge om faderskabet - og det skal du gøre i forbindelse med barnets fødsel og inden for 4 uger. Hvis I ikke har anmeldt faderskabet inden for...

Læs mere i Babylex

Sexliv

Der er meget forskelligt hvornår både kvinden og manden har lyst til at genoptage sexlivet efter en fødsel. For nogle par går der mange måneder før de begge er parate.

Mange tror at det kun er kvinden der skal være parat, fordi det jo er hende der har født, men mænd der har oplevet deres kone føde og har set barnet komme ud af vagina, kan også have svært ved at genoptage sexlivet.

Efter fødslen er kvindes hormonbalance anderledes, end før hun blev gravid, og en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce