Annonce

Annonce

Brev:

Mormors og morfars fødselsdag


6. april 2016

Alder:
2 år, 11 mdr.

Mormors og morfars fødselsdag

Hej Helen

Først, tak for dit svar ang. lillebror og det at han foretrækker at spise med gaffel. Tænker ikke at han har noget generelt "problem" med at røre ved ting og det går faktisk allerede bedre, men mange tak for dine tanker.

Nu til næste spørgsmål.
Mine forældre holder 60-års fødselsdag først på sommeren og vi skal selvfølgelig med. Vi har 2 drenge, som på dette tidspunkt er 6 og 3. Festen afholdes 30 minutters kørsel fra hvor vi bor og det er til aften (kl. 18). Min mand og jeg har altid værnet lidt omkring sovetider, da vi ikke mener der kommer noget godt ud af at bryde en rytme. Vi har fx. altid puttet ungerne til normal tid, uanset om det er hverdag eller nytårsaften.

Mine forældre, især min mor, ser rigtig gerne at vi bliver til festen slutter og har i den ...


Annonce

... forbindelse sørget for et værelse på hotellet (hvor festen holdes), så vi kan putte drengene når de ikke kan mere. Vi sætter selvfølgelig pris på, at de gerne ser vi bliver til sidste dans og har tænkt på hvad vi kan gøre med drengene.

Min mand og jeg har snakket meget om det og er faktisk enige om, at han kører hjem med børnene når de ikke kan mere og senest kl. 21. Jeg bliver til festen og overnatter på hotellet sammen med min bror. Den løsning falder ikke i den bedste jord hos min mor, men det skal nok gå.

Hvad tænker du om det? Er vi for "sippede"?

Vi syntes jo bare det må give det samme, for vi vil ikke lade børnene sove på et hotelværelse uden én af os, uanset hvor god en babyalarm vi så måtte have og så mangler vi jo alligevel til festen.

Ser frem til at høre dine tanker

Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

1. oktober 2026 | Renlighed | 2 år, 7 mdr.

Blefri og tisser meget lidt

Kære Helen Min datter på 2 år og 7 måneder har nu været blefri i 4 måneder....

Læs hele brevet og Helens svar


1. oktober 2026 | Sovevaner | 2 år, 7 mdr.

Overgang fra middagsluren

Kære Helen. Tak for din brevkasse og for din tidligere hjælp. Nu har jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


9. september 2026 | Opdragelse | 2 år, 10 mdr.

Selvstændighedsfase og børnehaveopstart

Kære Helen Tak for dit tidligere svar - det hjalp rigtig meget, og vi fik...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Diverse | 2 år, 8 mdr.

Valg af børnehave - 2 år, 8 mdr.

Kære Helen Vi skriver angående vores dejlige datter, som er 2 år og 8...

Læs hele brevet og Helens svar


20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.

Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?

Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex

Lus hos børn

Rigtig mange familier oplever, at deres børn kommer hjem med lus, og det bedste du kan gøre er at kæmme dit barn. Kæmning gør du bedst således:

1. Først vasker du barnets hår almindeligt. Helt våde lus sidder stille, men hvis lusene er tørre eller kun let fugtige, så bevæger de sig rundt. Våde lus er derfor lettere at få fat i. Sæt barnet på en stol foran dig, så du sikrer dig en god arbejdsstilling. Det tager tid at kæmme hår.

2. Så kommer du en god portion balsam...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Selvom jeg kun har sendt dig to spørgsmål, så kan jeg allerede mærke glæden og roen ved at jeg kan skrive til dig.

Tusind tak!
Hilsen mor til dreng på 7 måneder


Annonce