Annonce

Annonce

Brev:

Mormors og morfars fødselsdag


6. april 2016

Alder:
2 år, 11 mdr.

Mormors og morfars fødselsdag

Hej Helen

Først, tak for dit svar ang. lillebror og det at han foretrækker at spise med gaffel. Tænker ikke at han har noget generelt "problem" med at røre ved ting og det går faktisk allerede bedre, men mange tak for dine tanker.

Nu til næste spørgsmål.
Mine forældre holder 60-års fødselsdag først på sommeren og vi skal selvfølgelig med. Vi har 2 drenge, som på dette tidspunkt er 6 og 3. Festen afholdes 30 minutters kørsel fra hvor vi bor og det er til aften (kl. 18). Min mand og jeg har altid værnet lidt omkring sovetider, da vi ikke mener der kommer noget godt ud af at bryde en rytme. Vi har fx. altid puttet ungerne til normal tid, uanset om det er hverdag eller nytårsaften.

Mine forældre, især min mor, ser rigtig gerne at vi bliver til festen slutter og har i den ...


Annonce

... forbindelse sørget for et værelse på hotellet (hvor festen holdes), så vi kan putte drengene når de ikke kan mere. Vi sætter selvfølgelig pris på, at de gerne ser vi bliver til sidste dans og har tænkt på hvad vi kan gøre med drengene.

Min mand og jeg har snakket meget om det og er faktisk enige om, at han kører hjem med børnene når de ikke kan mere og senest kl. 21. Jeg bliver til festen og overnatter på hotellet sammen med min bror. Den løsning falder ikke i den bedste jord hos min mor, men det skal nok gå.

Hvad tænker du om det? Er vi for "sippede"?

Vi syntes jo bare det må give det samme, for vi vil ikke lade børnene sove på et hotelværelse uden én af os, uanset hvor god en babyalarm vi så måtte have og så mangler vi jo alligevel til festen.

Ser frem til at høre dine tanker

Lene

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.

Bleafvænning, sutafvænning eller egen seng?

Kære Helen Jeg har tidligere skrevet til dig ang. vores dreng J – det var i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Medicin til børn

Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.

Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce