Svar: Hvor ofte og meget skal vores datter sove?
Kære mor
Tak for dit brev :)
Børns søvnbehov kan godt variere i perioder, og det vil også være sådan, at de i de perioder, hvor de udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ofte sover lidt kortere, sover mere uroligt og har svært ved at overgive sig til søvnen.
Mange børn vil i din datters alder begynde at sove en kortere formiddagslur og en længere middagslur - men samtidig vil de netop på grund af deres alder, godt kunne sove lidt mindre, end vi umiddelbart synes er deres egentlige behov. De vil i den alder, naturligt have rigtig meget lyst til at opleve og din datter vil, når hun er knap 10 måneder gammel, være meget mere bevidst og vil derfor ikke "gå glip af noget". Derfor kan hun protestere mod søvnen og også sove mindre, end hun måske har behov for, men det er alderen og udviklingen der spiller ind, og det ændrer sig ofte igen.
De fleste børn i denne alder har brug for 2 lure dagligt - en formiddagslur og en middagslur. Det gennemsnitlige søvnbehov er ca. 14 timer i døgnet og det kan være lidt forskelligt fordelt, så nogle børn sover f.eks. kun 2.5 time samlet i løbet af dagen og sover så 11-11.5 time om natten. Andre børn sover 4 timer samlet om dagen og sover så ca. 10 timers nattesøvn - og den fleksibilitet skal være der. Derfor vil nogle børn også kunne være vågne i f.eks. 4 timer, før de har brug for at sove igen - hvor andre børn kun kan være vågne i måske 2.5 time, før de igen har brug for en lur.
I 12-18 måneders alderen vil ...
... de fleste børn begynde at kunne nøjes med en lidt længere lur midt på dagen. Det samlede søvnbehov i denne alder vil være ca. 13.5-14 timer og barnet sover ofte 2-3 timer i løbet af dagen, fordelt på en til to lure. Nattesøvnen varer ca. 11-11.5 time.
Det er sandsynligvis ændringer i søvnen på grund af alder og udvikling, du mærker lige nu og det kan som sagt sagtens ændre sig igen. Derudover ændrer søvnen og søvnbehovet sig gradvist og det vil her naturligvis også spille ind, at din datter skal starte i vuggestue om kort tid - nogle gange gøre det, at hendes søvnbehov forlænges. Hun kan godt blive så træt af alle de nye oplevelser, at hun har brug for at sove ekstra. Andre gange virker det modsat - hun kan godt blive lidt stresset af alt det nye og derfor få sværere ved at sove sammenhængende og måske også sove mindre.
Det er ikke sværere at fastholde en rytme, jo ældre barnet bliver - genkendelighed giver tryghed og dermed ro, og det er netop vigtigt for ældre børn. Barnet bliver forberedt på det, der skal ske:) Men man skal naturligvis være opmærksom på, at søvbehovet kan være lidt mere eller lidt mindre i perioder og så putte barnet, når det viser behov for det, ligesom man som udgangpspunkt skal lade barnet sove, når det sover:)
I min artikelsamling her på hjemmesiden kan du finde artiklen "Børns behov for søvn 0-18 år". Det er et skema jeg har lavet over børns gennemsnitlige søvnbehov:)
Håber du kan bruge dette videre? Fortsat held og lykke med hende.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
2. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Ammemønster, søvn og putteritual (uden pilatesbold)
Kære Helen Vi har en dejlig pige på knap 11 uger, hvor vi godt kunne bruge...
Viden om børn:
Sundhedsplejerske
Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.
En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.
Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test
NIPT, Non-Invasiv Prænatal Test er en blodprøve, som kan være et alternativ til kvinder, der har fået tilbudt, men ikke ønsker at få foretaget moderkageprøve eller fostervandprøve.
NIPT kan tidligst tages, fra du er mindst 10 uger henne, og det skal være bekræftet af en ultralydsundersøgelse. NIPT er en blodprøvetest for kromosomafvigelse hos fosteret. I den gravides blod findes DNA fra fosteret i en blanding med den gravides DNA. Med en avanceret analyse af en blodprøve fra den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig







