Annonce

Annonce

Brev:

Tvillinger, søvn og natmælk


19. marts 2016

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Tvillinger, søvn og natmælk

Kære Helen

Jeg skriver igen, for at få lidt råd.

Vores tvillinger er næsten 6,5 md. Vi har nogle udfordringer med at få dem til at sove dagslure. Specielt C er dårlig til det. Den anden dag sov hun 1,5 time formiddag og 30 min eftermiddag. Også er hun i dårligt humør efter en time, fordi hun ikke er udhvilet. Hun vågner tit efter 45/60 min og har lavet i bleen. Så er det derfor hun ikke kan sove videre. Hun kommer op og blir skiftet og er i højt humør.

Hun har de seneste par måneder vågnet efter 30/45 min og er svær og få til at sove videre. Det er jo en kæmpe udfordring, når søster ikke skal vækkes også. Det eneste der virker er, at give hende flaske liggende i vognen. Hun sover aldrig mere end 1,5 times lur, hvor vi er ude hos hende mellem få gange og hver 5 min i alle 1,5 time.

Hvad kan jeg gøre for at hun/de sover bedre og lidt længere?

Noget andet, jeg godt vil spørge om, er at jeg ikke synes de spiser så meget af gangen. De får grød/mos 3 gange om dagen og spiser ca en halv til en hel dl til sammen med vand til. De har indtil for nylig også fået flaske sammen med. Det prøver vi at gå væk fra, så de vil spise mere grød/mos. Også mælk inden lur. Er det ok?
Hvor meget "bør" de spise ca??

De bliver puttet ved 19.30 tiden og er trætte og umulige der. Får flaske i sengen, som er på hver side af min kærestes og min. Det er forskelligt om de drikker 30 ml eller 150 ml. Vi har en hver om natten. De drikker nemlig mælk flere gange om natten, hvilket vi MEGET gerne vil væk fra. Men de bruger ikke sut. ...


Annonce

...

Vores dag ser ca sådan her ud:
6.30-7 vågner og ligger og hygger med mor. Måske en tår mælk.
7.30 pusles med musik og rent tøj på.
8 lave grød og spise + vand af kop
9.30-10 blir trætte og får mælk og lagt i vognen
11.30 op og skiftes og lege lidt, lave grød/mos og spise
13.30 trætte, får mælk og blir pakket i vognen. Går som regel en tur. Vågner når vognen står stille.
15-15.30 op og ha lidt frugtmos og ren ble. Far kommer hjem og leger ved 16 tiden.
17-18 mor laver mad, vi spiser allesammen. Herefter er de pylret og små umulige. Kommer enten i bad eller ligger med bar mås og hygger på gulvet med legetøj og os.
19 -19.30 blir trætte og pusles, laves godnat mælk og vi går ind og lægger dem i hver deres seng med mælk.
22-23 vågner og får lidt mælk i halvvejs søvne.
2 tiden M vågner og får lidt mælk og sover videre.
4-5 tiden vågner og får lidt mælk.

Nogle gange vågner M hver 2. time og får en tår mælk. Gennem hele natten.Det er det eneste der kan få hende til ro igen. Prøver først og putte hende uden mælk. De drikker i alt ca 3-4 flasker af 240 ml fra 19.30-6.

Vi påtænker at fjerne mælken fra 23-6 ca. i påsken. Enten ved kold tyrker eller prøve og sætte nusseklud eller sut istedet, og bare trappe ned med mælken.

Jeg kunne bare rigtig godt tænke mig at lære dem, at sove min 2 timers lur sammenhængende om dagen, så de er mere udhvilet, men det kan nærmest ikke lade sig gøre med C. Og få dem til at sove uden at skulle give flaske undervejs i vognen. Hvad tænker du?

Med venlig hilsen
Krymlerne og mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udslæt - hos børn

Børn kan få mange forskellige slags knopper og udslæt. Det kan være svært at afgøre, om det bare er noget forbipasserende, og hvis du er i tvivl, så kontakt altid lægen. De mest almindelige former for udslæt hos babyer er:

- Ble-eksem: Voldsom rød numse, knopper, og det kan være smertefuldt. Det kan skyldes at barnet ikke tåler det materiale, som engangsbleen er lavet af, og det kan derfor være en fordel at prøve et andet blemærke. Det kan også skyldes, at barnets hud reagerer på...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce