Brev:
Potteträning - 3 år, 7 mdr.

Hej Helen.
Så er der gået lidt tid med potteträning for min äldste sön. Han lavede pölser på potten fire gange i december og så er det gået i stå (også med tis). Han er dog stadig meget interesseret i det med underbukser og vil også gerne sidde lidt på toilettet nu. Det er bare det der med at tisse eller lave pölser når man sidder der.. det kniber med det..
Mit spörgsmål er derfor hvordan går man frem med det her. Lige nu er det sådan at han sidder på toilettet med ipad om morgenen, og også om aftenen. Stort set hver dag. Så er han jo i börnehave mellem 5 og 6 timer per dag. Jeg tror vi skal forsöge få ham til at sidde på toilet eller potte regelmässigt også i weekenden. Han har ble på i börnehave, og for det meste herhjemme også.
Det han giver udtryk for er at han gerne vil have underbukser på og også i börnehave og om natten. Jeg forsöger forklare at for at kunne göre ...
... det, så er han nödt til at öve i at tisse og lave pölser på toilettet. Men forstår han egentlig det? Det virker som om han meget godt ved at han skal tisse og ber ofte om at få ble på så han kan tisse, når han har underbukser på. Jeg ved du anbefaler ble samtidig med potteträning, men hvad gör man når det nu er underbukserne der er det interessante... Forstår du hvad jeg mener?
Jeg tänker at måske skal vi bare forsöge indföre de her faste tider så meget vi kan og så kan de spörge i börnehaven om han vil sidde på potten eller toilettet (det har han ikke villet endnu). Og så måske med tiden det kommer? Eller skal vi göre noget andet? Samtidig er det også et spörgsmål om hvor länge skal han sidde på toilettet? Idag ville han kun sidde der sikkert 5 min, og jeg tror det var fordi han virkelig skulle tisse... Skal vi indföre et minutur, du må gå når klokken ringer...?
Tak for hjälpen!
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...
22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...
10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...
9. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen. Så er vi godt igang med 3-års alderen her hjemme og vores datter...
5. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 6 mdr.
Kære Helen Min datter er en smule sensitiv og bliver let overvældet og træt...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Vuggedød - uventet spædbarnsdød
Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.
Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:
1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






