Annonce

Annonce

Svar: Soverytme 5 mdr


20. februar 2005

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Annette

Man siger normalt at først fra 6 mdr´s alderen har børn ikke længere et ernæringsmæssigt behov for at spise om natten. En del børn vågner dog fortsat en enkelt gang i løbet af natten efter denne alder og det kan ofte skyldes trygheden ved at få bryst eller et decideret behov for væske.

Man kunne godt forestille sig at en dreng som din, der sveder meget, kunne vågne om natten simpelthen fordi han var tørstig. Sålænge han ikke er ældre bør han få mælk om natten, så du er sikker på at han får hvad han har behov for; men når han bliver 6 mdr. kan du mmåske nøjes med at tilbyde ham vand om natten. På den måde kan du også få ham vænnet fra brystet om natten og derved lære at sove igennem.

Der er naturligvis også en sammenhæng imellem hvor meget barnet vågner om natten og hvor meget barnet spiser i løbet af dagen. Du kan med den alder din dreng har godt begynde at fokusere på at hovedindtaget af hans kost/mælk skal ske i løbet af dagen og ikke om natten. Hvis du således ikke er begyndt med skemad endnu, så lyder det som om at det er tiden.

Ved siden af skemaden skal han tilbydes mælk som han plejer og kan også tilbydes mælk/vand af kop.

Vær opmærksom på at ...


Annonce

... børn på din drengs alder ofte sover meget uroligt og nærmest kan virke vågne pga drømme. Her er det vigtigt at du ikke tager ham op eller giver ham sutten/brystet med det samme, men lige trækker tiden lidt for at se om han kan finde roen af sig selv. Bliver han ked af det, må han trøstes, men ikke nødvendigvis med brystet, som du også selv så fint beskriver.

Med hensyn til at han sveder meget, så bør temperaturen i soveværelset være på ca 18 grader (ml 16-20) for at han sover bedst. Derudover kan du overveje om du skal give ham en bodystocking (evt. langærmet pga årstiden) på i stedet for en natdragt, eller om du helt kan undvære undertøj under natdragten. Nogle børn er jo meget varme og du har ret i at det er uhensigtsmæssigt hvis han sveder så meget at han bliver kold af det.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Du er sikkert allerede opmærksom på det, men for en sikkerheds skyld vil jeg lige nævne at nogle gange slutter bleen ikke tæt nok ved ryggen og om natten, hvor børn jo tisser meget og ligger ned, kan urinen derfor løbe op ad ryggen og her kan det være et forsøg værd at prøve med en anden type ble.

Tak for dine rosende ord, det glæder mig at du kan bruge mine svar.

Fortsat held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystpumpe

En brystpumpe er en pumpe, som kan stimulere til mælkedannelse og som kan malke mælk ud af kvindens bryst.

Der findes både manuelle og elektriske brystpumper og hvilken type pumpe du bør vælge, afhænger helt af dit behov for udmalkning.

Den manuelle brystpumpe vil ofte være god, hvis man som kvinde ammer og kun en gang imellem - f.eks. i forbindelse med en enkelt tur i byen - har brug for at malke overskydende mælk ud. Det er altså en pumpe der fint kan bruges,...

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce