Annonce

Annonce

Brev:

Dagsplan uden skemad


3. december 2015

Alder:
8 mdr.

Dagsplan uden skemad

Hej Helen

Min datter på snart 9 måneder har den sidste uges tid ikke ville spise grød eller grøntsagsmos mere. Hun kan til nøds spise det, hvis man tager det på skeen og ligger skeen foran hende og hun så selv tager skeen i munden -eller håret:) Det handler nok ikke så meget om at hun ikke kan lide det, men mere om at hun gerne vil selv:)

Hun vil gerne have flaske og får ca 3-4 flasker om dagen.

Som det ser ud lige nu får hun følgende i løbet af en dag:

Morgenmad: En halv skive bondebrød med ost eller smøreost samt banan eller blåbær i tern

Formiddag: Ost i tern, frugt at sidde med selv, evt kvart skive bondebrød med smør eller leverpostej, pålæg eller lign.

Middagsmad: Rester fra aftensmad, kogte grøntsager og kartofler i tern, pastaskruer osv, kød/fisk i tern, rugbrødshapsere med makrel, torskerogn osv, gerne fiskepålæg, evt æg og avokado til.

Flaske inden middagslur

Eftermiddag: Som formiddag

Aftensmad: Det vi får, hvis vi får ikke-børnevenligt mad koger jeg kartofler, grøntsager, pasta eller lign til hende. Kød/fisk i tern.

Inden sengetid: Tilbydes banan eller lidt bondebrød med pålæg.

Flaske inden nat-putning
Flaske sen aften
Evt flaske tidlig morgen


Indtil videre har jeg tilbudt hende grød til morgenmad og godnatgrød samt ...


Annonce

... grøntsagsmos til middag og aften sammen med fingermaden, men bør jeg bare stoppe med det når hun konsekvent vender hovedet væk for skeen og bare lade hende spise fingermad selv? Det er jo alligevel lidt et arbejde at stå og lave det og lidt overflødigt hvis hun alligevel ikke vil have det. Og som sagt er hun ikke så god til skeen endnu at hun selv kan spise af den, da det ofte falder af før hun får skeen i munden. Hun vil ikke have mos fra glas eller pulvergrød.

Har du nogle gode ideer til en sund babymorgenmad som er fingermad og evt en dagsplan med varieret mad for en baby på 9 måneder uden skemad?

Hun er rigtig god til at spise fingermad og spiser næsten alt, så jeg er egentlig ikke så bekymret for det, for jeg tænker, at det jo også er i den retning det skal gå, at hun får mere og mere "almindelig" mad.

Jeg synes dog let hun kommer til at få en masse bondebrød. Bør jeg give hende rugbrød med ost i stedet for bondebrød om morgenen? Hendes mave er gået lidt i stå efter hun ikke får havregrød eller øllebrød til morgenmad mere, men får mere "lyst" brød. Hun kommer dog af med noget hver dag.

Jeg har din bog om mad, og den er super god - men er jo baseret på at de stadig også får skemad i den alder hun har.

På forhånd tak for hjælpen!

Med venlig hilsen
Iben

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Lattergas ved fødsel

Lattergas er en blanding af ilt og kvælstofilte, som man indånder gennem en maske.

Lattergas bruges som smertestillende og er et tilbud til kvinder, der er i fødsel. Jordmoderen vejleder kvinden i, hvordan masken bruges - lattergas virker bedst, hvis du trækker vejret i masken, når du mærker, at der er en ve på vej, og så lægger masken fra dig igen, når veen klinger af.

Lattergas virker på den måde, at kvinden mærker smerten, men ikke lader sig gå på af den, og den...

Læs mere i Babylex

Bad, de første gange

Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.

Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:

- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.

- Det er en god idé at tilbyde barnet...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.

Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)

Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!

Hilsen mor til Elias, 4 måneder.


Annonce