Annonce

Annonce

Brev:

Morsyge - 2 år, 4 mdr.


26. november 2015

Kategori:
Alder:
2 år, 4 mdr.

Morsyge - 2 år, 4 mdr.

Kære Helen

Mange tak for din store hjælp og mange gode råd.

Denne gang skriver jeg, fordi vores datter (stadig) er meget morsyg.
Hun har oplevet en masse over de sidste mange måneder (vi er flyttet, hun har skiftet vuggestue, jeg fik en abort etc). Så hun har været udfordret på en masse fronter, men lader til at være faldet rigtig godt til både ude og hjemme.

I forbindelse med alt det nye har vi føjet hende, når hun gerne har ville have, at det var mig, der puttede, skiftede, læste bog, gav tøj på etc. Men nu synes vi, at det ville være fint med en mere ligelig fordeling. Min mand vil selvsagt også meget gerne putte mm.

Vi kan godt se, at meget af det handler om vane. Men hvordan griber vi det bedst an?

Forleden da min mand havde læst bog for hende og ville putte hende til natten, blev hun ...


Annonce

... meget ked af det og råbte 'mor, hvor er du?', 'mor, du skal komme - jeg er så ked af det', imens hun græd og græd. Og det kunne ingen af os stå for, så selvfølgelig tog jeg over og puttede hende. Men det er virkelig træls for min mand, at han ind imellem bare ikke duer.

Hvis jeg ikke er hjemme en aften, spørger hun til mig men bliver ikke ked af det på sammen måde, når far putter. Er det en løsning, at jeg går, når far skal putte? Eller hvordan viser vi hende bedst, at far er lige så god? Er det for tidligt at introducere nye rutiner med mere far efter alt det nye (som alt sammen skete omkring den 1/10)?

Skal vi forsøge med en blid overgang, hvor far læser bøger for hende (hver aften?), og mor putter (hver aften?)? Eller har du en anden ide?

På forhånd mange tak.

Bedste hilsner
Skattepigens mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...

Læs hele brevet og Helens svar


29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Selvstændighedsalder og afvænning af sut

Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.

Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 6 mdr.

Lære at høre efter

Hej Helen Tak for din brevkasse - nu vil jeg forsøge at spørge dig i håb om,...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Du har efterhånden reddet mig nogle gange. Jeg er meget taknemmelig for din rådgivning, især nu hvor jeg befinder mig i udlandet og er mor til mit første barn, hvilket betyder, at alt er nyt.

Hilsen
Mor i udlandet


Annonce