Annonce

Annonce

Brev:

Vil pludselig ikke spise af ske


22. november 2015

Alder:
6 mdr.

Vil pludselig ikke spise af ske

Kære Helen

Jeg skrev til dig for nogle uger siden om søvnproblemer om natten. Det går nu meget bedre. Mange tak for din hjælp.

Vi er nu løbet ind i et andet problem, jeg håber du kan give mig nogle råd til hvordan jeg håndterer. For en uge siden ville min søn, der nu er 6 mdr, pludselig ikke spise skemad. Han vender hovedet væk fra skeen og lukker munden sammen. Han har før været lidt træt af skeen, men det er gået over igen. Nu nægter han den når vi vil made ham. Det har stået på i en uge nu. Han får ikke meget mad ned og det begynder igen at gå lidt ud over nattesøvnen, fordi han igen vil ammes hyppigere.
Han er en stor dreng på 9,5 kg, så han har jo brug for rigtig føde ved siden af amning.

Han her ikke fået tænder endnu og jeg kan ikke se at der er nogen på vej.

Jeg tror ikke han nægter skeen, fordi han ikke kan lide maden, han vil bare ikke mades.
Når han får mad i hånden (rugbrødsbjælker, agurker, pære mm)sutter han ivrigt på det og undersøger det med hånden og munden. Vi har prøvet at give ham en ske i hånden mens vi mader ham lidt med en anden ske, på den måde kan vi få en lille smule mad i ham, men det bliver ikke til meget.

Jeg ved ikke rigtig hvordan vi kommer videre herfra. ...


Annonce

... Jeg kan mærke at det går mig rigtig meget på at han ikke vil spise skemad. Han skal jo gerne til at spise mere og mere og have "rigtig" mad, lære at tygge mm.

Jeg er ikke bekymret for hans vægt. Han er rigtig godt i stand, men han skal jo helst spise godt om dagen så vi allesammen sover godt om natten.

Hvordan får vi vendt det, så han igen vil spise af ske?

Jeg har altid givet ham d-dråber på ske, det har aldrig været et problem, men denne nægter han nu også. Det har desværre været nødvendigt at presse ham lidt til at tage den og det gør det jo nok kun værre.

Kan han allerede være i en periode hvor han vil alt selv? Han pylre lige i øjeblikket også meget når han skal have tøj, hue og vanter på.

Lige et andet spørgsmål der ikke handler om mad :) Han har noget rødt eksem omkring munden. Han bliver rød og tør, det ligner lidt børneeksem. Jeg havde meget astmaeksem som barn. Vi smører ham med en fed creme (Baby lotion fra Neutral) så ofte som mulig.

Det er svært at holde tørt pga savl og nu hvor han sover ude når det er koldt er det blevet ret slemt. Er det fortsat nok bare at smøre med creme? Vi har ikke været forbi lægen.

Jeg glæder mig meget til at høre fra dig:)

Venlig hilsen
Tina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Seng

Mange babyer har ikke brug for tremmeseng i begyndelsen, da sengen vil være for stor og dermed for utryg for barnet. I begyndelsen kan man derfor stille liften i tremmesengen, hvis man ønsker at barnet skal sove i sengen der.

Et barn vil ofte kunne bruge tremmesengen til det er ca 2.5-3 år gammelt og det er vigtigt at vælge en god seng. Her er lidt overvejelser og gode råd:

- Vælg en seng, som måler ca 110 cm x 55 cm. Den størrelse passer til de fleste børn indtil...

Læs mere i Babylex

Kolik

Kolik er den betegnelse, man bruger om et barn, der dagligt eller næsten dagligt, er helt utrøsteligt, grædende og skrigende. Den ældre definition af kolik er, at barnet skal græde og være utrøstelig i mere end 3 timer om dagen, mere end 3 dage om ugen og i mere end 3 uger.

Kolik er en udelukkelsesdiagnose. Det betyder, at lægen skal have undersøgt barnet grundigt og have udelukket, at barnet har smerter fra nakke, skuldre, ryg eller andre steder, Ligesom det skal være udelukket,...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce