Brev:
Spørgsmål om mad og udvikling

Kære Helen,
Vi har en datter på 15 måneder. Hun er glad og trives. Hun havde en lidt hård start med kolik, og manglende søvn det først halve år. Forældrene havde derfor også en lidt hård start på familielivet, og da det kan være enormt tabubelagt at tale om til andre, har det taget lidt tid før vi fandt vores ben i det. Vi har derfor talt en del om det derhjemme med hinanden. Nu er der dog faldet lidt mere ro på:)
Vores datter har hele tiden været hurtig i den fysiske udvikling, hun kravlede da hun var 5 måneder, og tog sine første skridt, da hun var 11 måneder.
Hun taler endnu ikke, men børn er jo forskellige, så jeg tænker at hun vel begynder at snakke, når hun er klar til det. Men er der noget vi kan/skal gøre?
Hun er begyndt at være meget interesseret i at tage tøj og sko af og på, men det lykkedes dog ikke rigtig helt ...
... endnu. Er der noget vi kan gøre for at hjælpe/stimulere hendes fysiske udvikling?
Hun er ikke den store spiser, og vi er ærlig talt ikke særlig kreative omkring madlavningen, så det bliver meget det samme hun får.
Hendes madplan hjemme ser ca. sådan ud:
kl. 7: havregrød
kl. 9: snack
kl. 11: frokost (rugbrød med pålæg, fiskefrikadeller eller lign.)
kl. 13: rugbrødsmad, snack, frugt
kl.17: aftensmad
kl. 19: puttet med en flaske (250 ml)
Der er dog ingen af måltiderne, hvor hun spiser særlig meget.
Giver vi hende for mange snacks? (fignestænger, smooties, frugt, kiks o.lign.)
Hun er vild med frugt. Hvor meget frugt må hun få dagligt?
Har du nogle forslag til, hvordan vi får hende til at interesserer sig lidt mere for maden?
Hvornår begynder man at droppe flasken ved puttetid?
Jeg ser frem til at høre fra dig.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Søvnrytme dreng 18 måneder - del II
Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...
4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
Viden om børn:
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Ymer og ylette
Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen,
Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.
Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)
Kærlig hilsen
Christine, mor til to




