Annonce

Annonce

Brev:

Morgenuro


21. september 2015

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Morgenuro

Hej Helen.

Min dreng på 6 mdr bliver puttet mellem 19-19:30 da han er dødtræt her, men han sover så uroligt. Vi giver ham en flaske på hans værelse og så bliver han puttet i seng - han skal dog vugges næsten helt i søvn i armene først. Men han ligger altid uroligt og bevæger arme og ben og kan nemt have 5-6 opvågninger mellem 19-22 hvor han får en flaske igen. Han vågner også flere gange om natten. Vi giver ham kun flaske hver 4 time, men han skal som regel lige op i armene lidt, have sutten eller vendes om på siden som han godt kan lide at sove på om natten.

Men hver dag efter kl. 4-5 er han rigtig urolig, græder ...


Annonce

... (er ikk rigtig vågen) men han vågner helt op og er ulykkelig hvis man ikke hjælper ham videre i søvnen. Derfor tager jeg ham som regel op og pakker ham ind i dynen og går og vugger ham i armene til han er stille igen og så kommer han med ind i min seng. Og hvis han vågner går jeg rundt med ham igen. Og så kan han næsten altid sove til kl. 7. Men er det en dårlig vane at jeg går rundt med ham der om morgenen for at få ro på ham? Kunne bare rigtig godt tænke mig at han ligesom blev vænnet til at sove til minimum kl. 6:30.

Nu skifter vi snart over til vintertid. Hvordan tackler man bedst det skift?

Med venlig hilsen

Sao

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Alleførst: Tusind tak for dit sidste svar - det er virkelig guld værd med professionelt svar og en "second opinion" :)

Med venlig hilsen
Natasha, mor til pige 4 måneder


Annonce