Brev:
Græder om natten 4,5 måned

Hej Helen, 
Så har jeg et spørgsmål igen. 
Vores datter er begyndt at spise mere, nu spiser hun omkring 800 ml. på 4 gange i løbet af dagen, vi kan putte hende kl. 19.45 hvor vi kan lægge hende og så falder hun i søvn indenfor få minutter i hendes tremmeseng som står uden side på op af vores seng.
 
Hun vågner så omkring kl. 23-24 hvor hun spiser 150-200 ml. og kan lægges med det samme igen. Så er hun altså oppe på omkring 900-1000 ml. uden natten. 
Førhen har hun kun vågnet for at få mad ved at ligge og øffe lidt. 
Nu starter det fra omkring kl. 2.30 så vågner hun og øffer, græder osv. Vi prøver selvfølgelig først med sut og en hånd på maven, den går ikke, så op i armene når hun græder og til sidst gå rundt. Vi giver hende mad og for det meste spiser hun omkring 100 ml. der omkring kl. 3 om natten. Så sover hun måske lige 30-60 min. efter det, og så starter det igen - hvor hun jo selvfølgelig ikke er sulten. Så hun får sut og vi går rundt og må skiftes da ingen af os selvfølgelig har noget overskud der midt om natten. Det varer for det meste et par timer hvor hun vågner og græder hver gang man lægger hende i hendes seng. I sidste ende lykkedes det og så sover hun omkring 1,5 time før hun vågner ved 7 tiden.
 
Det er ikke en nat vi kan holde ud særlig meget mere. Så mit spørgsmål er, kan vi godt sige at hun ikke får mad i løbet af natten? Altså at hun får mad kl. 23/24 og så først igen kl 4/5 stykker? Og indtil da får hun ikke mad lige meget hvad, men bare masser af nus osv? Vil det give mening? Tænker hun får nok mælk og i løbet af dagen kan hun sagtens gå 4 timer før hun får mad. 
Desuden tager vi hende jo op fordi hun begynder ...
...  at græde, men vil det give mening at lade hende ligge i sengen - OGSÅ selvom hun græder og græder meget og så nusse hende der og give hende sut og vente på det går over, for det gør det vel på et tidspunkt - eller er det børnemishandling ;)? Hvis det er noget man skal gøre et par dage og så vi hun have mere ro om natten og det ikke er noget der er dårligt for hende, så er vi nemlig klar på kampen. 
For at fortælle lidt om dagen så sover hun 3 lure som anbefalet og hun sover meget meget sjælendt mere end 30-40 min. Jeg prøver ALT for at få hende til at sove videre - nusning og sut giver ingenting, så vugger jeg og kan have success med at få hende til at falde i søvn igen på den måde, men i det sekund jeg lægger hende er hun vågen igen. Jeg går flere lange ture hver dag i håb om at hun så vil sove længere når hun bliver trillet men også uden success. FOr det meste ender det bare i skrig og skrål at jeg prøver at få hende til at sove videre.
På trods af hun ikke falder i søvn i mine arme men i enten sengen eller vognen, og altså vågner op det samme sted, så sover hun bare ikke videre. Det synes jeg også er hårdt ikke at få et længere break i løbet af dagen. Men natten som den er nu er klart det mest drænende, på trods af vi er 2 som hjælper hinanden meget. Jeg synes jeg har prøvet alle tips til at få hende til at sove videre og intet hjælper, er det noget hun vokser fra og bliver bedre til med tiden? 
Mht. mad så får hun MME og har fået lidt smagsprøver på grød, men ikke noget hun virker vildt interesseret i, så vi venter lidt med det. 
Jeg glæder mig til at høre fra dig, da dine råd har været rigtig gode indtil videre!! 
Venligste hilsner
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud?  Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
Viden om børn:
Lægeundersøgelser baby og børn
I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år. 
Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...
Drikkevarer til børn
Små børn bør drikke mælk og vand. 
½ liter mælkeprodukt om dagen:
Det anbefales, at børn og voksne drikker ca. ½ liter mælkeprodukt om dagen. Til børn i alderen 1-2 år anbefales mælkeprodukter med 1.5% fedtindhold (letmælk), og til børn i alderen 2-3 år anbefales det at drikke og spise mere fedtfattigt - det vil sige skummet-, mini- og kærnemælk og lette surmælksprodukter. Nogle børn kan dog godt have brug for letmælk og letmælksprodukter frem mod 3 års alderen. 
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tak for hjælpen - det virker!!
Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.
Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!
Tusinde tak for din støtte.
Fra to nu langt mindre trætte forældre
 
			





