Annonce

Annonce

Brev:

Vægt og kost. Igen


16. september 2015

Alder:
6 mdr.

Vægt og kost. Igen

Hej Helen

Tak for dit sidste svar - det gav noget ro.

Jeg fik efter lægebesøget en aftale med vores kommunale sundhedsplejerske i fredags - så hun kunne se ham, veje ham og give os vejledning ift. kosten fremadrettet. Heldigvis har hun ligeledes fokus på det naturlige i hans vægt på modermælk samt hans trivsel. Hun så endvidere en dreng med en muskelstyrke tilsvarende hans vægt; han kan rulle begge veje, pivotere og komme op på strakte arme. Han kan desuden holde sin vægt på den ene arm og række ud efter/lege med ting med den anden. Det virker dermed heldigvis ikke til, at hans motorik er hæmmet af vægten endnu.

Bassen har dog igen taget godt på - han vejer nu 11,3 kg og er 71 cm lang. Han bevæger sig dermed længere og længere væk fra den vægt, de fleste af hans jævnaldrende har. Sundhedsplejersken vejledte os til at lave kostændringer for at undgå, at vægten 'stikker af'. Jeg begynder også at blive bekymret for, hvor meget han når at tage på, før hans vægt stagnere, som flere (inkl. dig) beroliger med, at den vil.

Sundhedsplejersken mener også, at han får det antal måltider, der svarer til hans alder. Hun foreslår derfor, at vi hhv. skifter en amning ud med grød; giver 1 dl. grød (fremfor 1/2) og skærer amningen væk om formiddagen, samt at vi undlader at tilføje erstatning og fedtstof i grød og mos. Ift. sidstnævnte, så har du tidligere skrevet, at fedtstoffet (eller erstatningen uden tilføjet vand) næringsmæssigt er vigtigt. Men kan man argumentere for, at min dreng får nok af det gennem min mælk som tilsyneladende er pænt fed?

Ift. førstnævnte vil jeg rigtig gerne have lidt vejledning ift., hvordan jeg kan gøre det på en god måde. Jeg har prøvet lidt til - det har lykkes en gang eller to, men følgende udfordrer;

- det er en udfordring at få spist 1 dl. grød, når man også er træt (skubbes for at det kommer tættere på søvnen, se nedenfor)
- bassen synes oftest at have brug for at være godt mæt, før han kan give sig hen til søvnen. Han kan godt trilles i søvn i barnevognen, men der skal han være godt træt og mæt.
- han synes oftest ikke at sove så længe, når han ikke lige har spist ...


Annonce

... inden luren

Jeg vil gerne undgå at komme tilbage til at være nødsaget til at vugge ham i søvn i armene. Jeg prøver at sidde lidt på bolden med ham i armene i soveværelset, hvor jeg plejer at amme (også for at fastholde ritualet), for derefter at rokke ham færdig i barnevognen.

Derudover vil jeg lige tilføje, at vi ellers har og fortsat vil følge dagsplanen, vi har fået af dig. Når det lykkes os at få to lange lurer, hvor den sidste først slutter 16.30-17, så dropper vi den sene tredje lur og dermed også amningen. Her får han derfor grønsagsmos, når han vågner fra 2. lur samt frugtmos senere, hvis det er nødvendigt for at kunne holde indtil amningen ved puttetid (20.30-21). Den lille mand er heldigvis af sig selv begyndt kun at have brug for én amning om natten, såfremt han spiser godt (af to bryster), når han puttes. Ellers har han efterhånden oftest kun brug for at blive ammet ved ét bryst.

Dagsrytmen og kosten ser dermed således ud;

5-6; ammes, sover (kun lidt) videre
7.30-8; grød
Formiddagslur
10-11; grød
13-14; ammes og puttes til (efter-)middagslur
1. frugtmos når vågner og ammes inden powernap
2. grønsagsmos når vågner, samt evt. frugtmos senere
20.30-21; ammes og puttes til natten
01-02; natamning

OBS; sammen med skemad tilbydes altid vand af kop, som han bliver bedre og bedre til at drikke. Han drikker efterhånden næsten et helt lille shotglas vand. Ved siden af får han vand af tudekop og lille drikkedunk (fordi han begyndte gerne at ville drikke af min😉), for at sikre hans væskeindtag.

Eller... er der en helt anden justering, du tænker, der ville være bedre? Eller en anden amning, du tænker man bør skippe først? Tanken er, at skemad fremfor amning vil hjælpe til med, at han ikke tager så meget mere på - fordi min mælk er så fed, og fordi han potentielt spiser meget, når han lægges til.

Ellers trives den lille mand rigtig godt. Han sover godt og han er glad - både for at bevæge sig og snakke. Og sådan skal det gerne blive ved med at være - i hvert fald snart... Jeg er med på, at overgangen/forandringerne selvfølgelig vil påvirke rytmen noget i starten.

Hilsen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.

7.5 måneder datter meget knyttet til mig

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vitaminer børn

Sundhedsstyrelsen anbefaler følgende vitaminer til børn:

- D-vitamin gives dagligt til alle børn, fra barnet er 14 dage, og til det fylder 4 år. D-vitamin er med til at styrke barnets knogler. Der gælder særlige regler for D-vitamin til børn med mørk hud, og børn som får modermælkserstatning.

- Jern-dråber gives til børn, der er født for tidligt (< 37 uger) og til alle børn, som har en fødselsvægt på under 2500 gram. For tidligt fødte børn har behov for...

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce