Brev:
Rytme hos 3 1/2 mdr. gammel pige

Hej Helen
Vores lille pige på 3 1/2 mdr. er begyndt at ændre sin dagsrytme væsentligt.
De første 3 måneder sov hun meget i løbet af dagen (ca. 3 timer formiddag - 2 timer eftermiddag) kl. ca. 19 powernappede hun ca. 20 min. Og så var hun ellers vågen til 22:00, hvor hun var småurolig og spiste fra tid til anden.
De sidste par uger har hun været meget vågen i løbet af dagen (een enkelt dag sov hun kun 2 x 30 minutter hele dagen ), så sov hun fra 19:30 til næste morgen kl. 6:00. Jeg går ud og går tur med barnevognen både formiddag og eftermiddag, og hvor hun førend ville døse hen i løbet af 10 minutter, begynder hun nu bare at græde højtlydt og skriger ligefrem tilsidst for at komme op. Efter 15 minutter hvor jeg kan se, at det er håbløst vender jeg næsen hjem...Og så er hun ellers oppe til om aftenen ved 19-tiden.
Det er smadder skønt at hun ...
... allerede kan lægges 19:30 nu. Så det klager jeg ikke over :-), men jeg synes jo, det er synd for hende, at hun ikke kan sove særlig længe om dagen.
Min mand står altid op kl. 6:00, så hun vågner sammen med ham. Og går altså i seng mellem 19-20. Hvor jeg førend kun kunne have hende oppe 1 time ca. om morgenen, førend hun blev træt igen, virker det nu som om, at hun først er småtræt ved 9-tiden igen.
Ville det ikke være passende hvis hun kunne sove f.eks. fra 9- 10:30 og så igen fra fx 14-15:30, samtidig med at hun gik i seng 19:30?
Jeg ved godt, at det skifter hele tiden, når de er så små...men som sagt synes jeg det er synd at hun ikke kan sove særlig meget om dagen...skal jeg prøve at finde helt faste tidspunkter i løbet af dagen at lægge hende på? Skal jeg også prøve at finde helt faste spisetidspunkter? Hun bliver ammet fuldt ud.
Bedste hilsner
Lise
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Køkkenhygiejne
Når man laver mad til småbørn er god køkkenhygiejne særligt vigtig. Små børns forsvar overfor bakterier er mindre end voksnes, og derfor får børn lettere ondt i maven eller får en maveinfektion.
- Undgå at sprede bakterier mellem madvarer. Hold f.eks. rå grøntsager adskilt fra råt kød, så der ikke kommer jordbakterier på kødet, og så der ikke kommer bakterier fra kødet på grøntsagerne.
- Hold også rå madvarer adskilt fra mad, der er klar til at blive spist. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







