Annonce

Annonce

Brev:

Bliver ked af det i autostolen


24. august 2015

Alder:
4 mdr.

Bliver ked af det i autostolen

Hej Helen

Vores datter på snart fem måneder kan ikke lide at være i autostolen. Når vi skal ud ud og køre prøver vi som regel at få hende til at falde lidt til ro og prøver også at time det med en lur, så hun måske kunne falde i søvn i bilen. Men selvom hun er faldet til ro vågner hun altid op, når vi så spænder stolen fast i bilen. Herefter kan hun måske sidde i stolen i et kvarter, og så vil hun bare ikke mere. Så bliver hun rigtig rigtig ked af det... sådan at det gør helt ondt på mig. Og så stopper vi bilen og tager hende op. Her kan jeg også godt få ro på hende, men lige så snart jeg sætter hende i stolen igen, græder hun helt vildt igen.

Og ...


Annonce

... efter flere forsøg er vi bare nødt til at køre, for vi kan jo ikke holde i vejkanten resten af dagen. Og så græder hun sig selv i søvn. Jeg synes, det er så forfærdeligt, og om et par dage er vi nødt til at skulle ud i bilen igen, og jeg frygter det samme vil ske igen.

Jeg tror måske, det er fordi, hun ikke kan lide at være fastspændt og ikke kan forstå, hvorfor hun ikke kan komme op til os, når hun græder. Det gør hende bange, tror jeg.

Men jeg ved ikke rigtig, hvad jeg kan gøre for at hun ikke skal være så bange for at sidde der. Jeg håber, du kan hjælpe mig med at forstå hende og hjælpe mig til at forbedre bilturen.

Med venlig hilsen
Helle

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Sovevaner | 3 mdr.

Gråd i barnevogn - del 2

Kære Helen Jeg har nu forsøgt at bruge nogle af dine råd ift min datter på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex

Tommelfinger - sutte på

Allerede mens barnet ligger i mors mave under graviditeten, øver det sig i at sutte på finger. Derfor ser man ofte, at nyfødte og småbørn ligger og sutter på deres fingre - det har de også gjort inde i maven.

At sutte på tommelfinger har akkurat samme beroligende effekt som al anden sutten hos spædbørn. Suttebehovet er naturligt og må ikke undertrykkes, da det giver barnet en form for tryghed. Det er dog stadig vigtigt, at barnet får den tryghed og opmærksomhed, som det har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit medfølende svar. Både min mand og jeg sad og tudede da vi læste det.

Det går fremad herhjemme. Vi har helt accepteret vores drengs handicap og glæder os hver dag over, hvor dejlig han er. Vi starter fysioterapi imorgen.

Tak fra Signe, mor til dreng på 7 måneder


Annonce