Svar: Endnu et barn, der ikke sover
Kære Vicki
Tak for dit brev og stort tillykke med lillebror :)
Jeg kan godt høre, at I har lidt udfordringer hos jer, og jeg vil naturligvis gerne dele lidt tanker med dig.
For det første tror jeg ikke, at du gør noget forkert, og det er faktisk meget normalt, at alt det man syntes virkede hos storebror, ikke virker her. Det er to forskellige børn, og selvom de begge er drenge og har gener fra samme forældre, så er de bare vidt forskellige og derfor er situationen nu en anden:)
Det lyder som om, at lillebror har rigtig meget brug for at mærke dig tæt. Han sover ofte 2-3 timer, hvis han kan sove hos dig. Det er når han ligger for sig selv, ikke kan mærke dig, at han vågner og her falder han så først til ro, når han igen kommer op i din favn.
Det er helt normalt, at han sover bedst med din nærhed, når han ikke er ældre end han er, og du skal passe på, at du ikke kommer til at presse ham for hurtigt til at skulle sove selv, da det faktisk kan give bagslag og komme til at virke modsat. Det er bedre at du lige nu lader ham sove i slynge eller vikle og på den måde hjælper ham til at få nogle gode lange lure i løbet af dagen - fordi det naturligt vil være med til at påvirke hans indre rytme og fornemmelse for behov for at sove mere end de 30 minutter - og når han har denne indre fornemmelse, så vil det være lettere at hjælpe ham til at sove længere lure i barnevognen.
Når du putter ham i barnevognen, så vil det være rigtig godt, at du lader mælk indgå som en fast del af putteritualet. Det er her godt, at du nu er opmærksom på at din mælkemængde igen er blevet øget - en del af jeres problemer lyder også til at skyldes, at du ikke helt har kunne følge med hans efterspørgsel, hvilket sandsynligvis også skyldes, at du ikke har samme ro over dig med to børn i huset og stress kan nedsætte din mælkeproduktion… Det er altså en rigtig dårlig cirkel at komme ind i, jo mindre han sover, jo mindre ro du får, jo mindre mælk producerer du og jo mindre sover han igen… Så det er super godt, at du har malket ud osv. og nu fornemmer at mælkeproduktionen igen følger med.
At mælk skal indgå som fast del af putteritualet betyder, at du skal amme ham lige før han skal sove. Hvis det nogle gange lykkes at få ham til at sove en længere lur på et par timer, så vil han sandsynligvis være sulten, når han vågner og her skal du naturligvis amme ham. Men når han så viser behov for at blive puttet igen 1-1.5 time efter, så skal du amme ham igen. Det kan være en rigtig god idé, at du her skifter ham, og svøber ham i forbindelse med skiftning og først herefter lægger ham til brystet, ammer ham og derefter putter ham.
Det vil være rigtig fint, at du ammer fra det ene bryst, når han vågner. Hjælper ham med at spise godt og effektivt der, bøvser af, leger, pludrer osv. så skifter du ham, svøber du ham og så ammer du ham igen, men fra modsatte bryst, hvorefter du så putter ham. Næste gang han så vågner, så starter du med at amme ham fra det bryst, hvor han tog toppen sidst, lader ham spise godt fra den side, bøvser af, leger, ...
... pludrer osv. skifter ham, svøber ham og ammer så fra modsatte bryst, før han puttes igen. På den måde får du ham fyldt ekstra op (og undgår at skulle amme, når han vågner efter 30 minutter) og du får samtidig øget din mælkeproduktion.
Det at være svøbt vil hjælpe ham til at blive flyttet fra din favn og ned hvor han skal sove. Han vil føle sig omsluttet, som når han ligger i dine arme, men det vil være af et klæde. Da det lige nu er varmt i vejret, skal du naturligvis sikre dig, at han ikke får det for varmt. Brug et tynd svøb af bomuld og når han sover godt, kan det være nødvendigt, at du letter lidt på svøbet…
Svøbet vil også hjælpe på hans mororefleks, hvis du fornemmer, at denne spiller ind. Mange børn vil i denne alder spjætte med arme og ben, når de er ved at falde i søvn og får derved vækket sig selv - her hjælper svøbet, så spjættet ikke bliver så voldsomt.
Du må gerne prøve at udskifte brystet med en sut. Det at sutte uden at få mælk kan hjælpe mælken igennem systemet og gøre, at han får lidt mere ro i maven og ro i kroppen generelt. Især da han lige nu også viser tendens til at gylpe.. Svøb ham, am ham, udskift brystet med en sut og put ham så langsomt ned i liften. Stå ved ham, læg hænderne på ham, så han kan mærke, at du stadig er der. Sving hans lift frem og tilbage, ligger han i barnevognen så tril den lidt frem og tilbage, så du på den måde luller ham ind i søvnen.
Når man ikke er ældre end jeres lille bror er, så opleves verden med alle sanser. Han hører, smager, rør, ser, dufter - når han ligger hos dig, så hører han din hjertelyd, din vejrtrækning, mærker din varme, dine bevægelser - alt sammen noget der minder ham om tiden i livmoderen og det gør ham tryg. Når han ligger hos dig, så kan han også dufte din mælk og han kan tydeligt skelne imellem din mælk og duften af en anden kvindes mælk - og foretrækker din duft:) Men det betyder også, at han nogle gange kan blive forstyrret af din duft og tror, at han skal spise hele tiden, når han ligger hos dig. Derfor kan det være svært for ham at falde til ro og overgive sig til søvnen med duften af mælk og derfor vil han nogle gange have stor glæde af, hvis han kan få lov til at sove hos far. Hos far mærker han på samme måde vejrtrækningen, varmen, hjertelyden osv. men far dufter ikke af mælk, så hos far kan han bedre finde ro. Giv dig selv lov til nogle gange at lade far tage over, så du får lidt frirum, hvor du kan tage dig af storebror eller måske finde bare 10 minutter til dig selv. Det er vigtigt, at du også får slappet af.
Det vil på samme måde være helt okay, at du lægger dig sammen med lillebror og tager en middagslur. Du må meget gerne lægge dig ned og amme ham i dobbeltsengen og når og hvis han vågner op efter 20-30 minutter, så giver du ham bryst igen, så han på den måde holdes sovende og så I begge får en god lur midt på dagen. Det vil være rigtig godt for jer begge og giver også ekstra overskud til at være der for alle dine drenge eftermiddag og aften:)
Jeg håber, du kan bruge dette lidt videre, fortsat held og lykke:)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.
Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar til min ældste søn og hans spørgsmål om ’bierne og blomsterne’. Vi har læst et par bøger sammen, han grinede rigtig meget … men fik stillet sin nysgerrighed!
Det var en rigtig god idé at læse bøger sammen, for du har jo fuldstændig ret: Det kan være grænseoverskridende for både barn og voksen af snakke om den slags sammen, mens en bog oplyser nøgternt og godt. Intimsfæren bevares intakt, genialt!






