Annonce

Annonce

Brev:

Putning af 2 årig


11. august 2015

Kategori:
Alder:
2 år

Putning af 2 årig

Kære Helen

Vi søger lidt input i forhold til putning af vores 2 årige pige. Det er ikke helt forfærdeligt, men langt fra optimalt, og tror desværre, at vi har fået indøvet nogle dårlige vaner med at holde i hånden, som vi efterhånden synes hun er for stor til.

Vores håb er at vi efter læsning og sange på hendes værelse, kan sige godnat, og så skal hun selv ligge og falde i søvn.

Den sidste tid forløber en putning som følgende: Vi siger til hende, at vi snart skal ind og sove ca. 19.15. Derefter går vi ud på badeværelset, børster tænder og ellers gør klar til sengetid hvilket stort set altid går rigtig fint. Omkring 19.30 går den ene af os går ind på værelset med hende. Derinde læser vi og hygger lidt med sang i 10-15 min. Derefter er hun med på at kravle op i seng.

Det er så her det begynder at gå galt, fordi hun vil have, at vi skal holde hende i hånden og blive inde ved hende. Vi prøver at gå ud fra værelset, lader hende kalde/græde lidt, går ind til hende igen, får hende ned at ligge, går ud igen osv… Nogle gange har hun fest og vil stå på hovedet, smider sutten ud, vil have vand hele tiden mm, og nogle dage græder hun mere (det kan både lyde som ”jeg-er-ulykkelig-gråd og som jeg-græder-bare-for-at-græde-gråd). Hun er også begyndt at ville have sin mor, hvis det nu er far der putter

Faren kan ofte putte hurtigere end moren, og hvis han ligger inde og holder i hånd sover hun ofte efter 15 min. Ofte sover hun ikke før 20.15-20.30

Vi har i flere omgange prøvet at vænne hende af med at vi skulle være inde på værelset når hun skulle falde i søvn, men vi har svært ved at finde den helt rigtige metode – og skal mor og far gøre det præcis på samme måde?

Vi har bl.a. prøvet din stryge-tøj metode, men vi er ikke stålfaste nok og gjorde det nok heller ikke i lang tid nok. Er det vigtigt at man stryger/lægger tøj sammen/laver noget kedeligt, eller må man fx godt stå og læse i et blad uden for døren?

Vi er tit på farten og sover andre steder (fx hos bedsteforældre) og derfor har vi også svært ved at øve en fast rutine herhjemme i længere tid – når vi er andre steder vælger vi nemlig den nemmeste løsning ...


Annonce

... og er inde hos hende til hun sover.

Hun er altid blevet puttet ved at vi sad inde hos hende, og vi har altid holdt hende i hånden – så tror helt sikket at det er blevet til en rigtig dårlig vane. Vi har heller ikke taget kampen med, at hun skal blive i egen seng hele natten, så når hun vågner om natten kommer hun ind imellem os og sover videre. Det første hun gør er at vende sig om mod sin mor, tage hende i hånden og så sover vi videre. Om morgenen når hun vågner vil hun gerne over og putte og ligge helt tæt kind mod kind. Vi sover som regel godt alle tre - dog er vi ved at være lidt trætte af det også, da hun godt kan rode om natten og ligge på tværs i sengen. Lige for tiden kommer hun allerede ind til os mellem 24 og 03 (og det er alt for tidligt synes vi) men i sommerferien har hun også sovet til 6 og 6.30 i egen seng. Ved ikke om hun har specielt brug for tryghed lige nu?

Om ca. 6 uger kommer lillesøster til verden, så det kunne være rigtig dejligt at have øvet nogle gode putte og sovevaner inden da. Vi vil gerne tage en ”kamp” og hun må også gerne græde, men vi vil bare gerne tage den rigtige kamp, og den er vi lidt i tvivl om hvad er.

Som info kan lige nævnes

- Om morgenen vågner hun ml 6 og 7.30 (jeg er på barsel nu, så nogle dage kan vi sove længe, og nogle dage vågner hun bare tidligere)

- I vuggestuen sover hun ml 1½ time og 2 timer – fra ca 12-13.30. I lang tid har det kun været 1½ time, dvs. hun de fleste dage sover under 12 timer i løbet af døgnet, hvilket jeg også synes er lige lidt nok. Men hun er ikke specielt pylret om aftenen, og virker ikke træt før ca. 19.30

- Vi bor i en lejlighed, og hendes værelse ligger lige op ad vores stue – så det er nemt at høre far/mor ude i stuen, fjernsynet mm

Vi synes jo at hun er en stor pige nu og forstår mange ting, så vi prøver også at fortælle hende hvad der skal ske, og at hun skal ligge og slappe og slappe af i sengen og lukke øjnene. Når hun sover middagslur vil hun også gerne at vi står lidt ved hende, men her er hun meget bedre til at ligge selv og lade sig overmande af søvnen.

Håber du har nogle guldkorn til os :-)

De bedste hilsner
M&M

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.

Lang putning - 21 måneder

Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...

Læs hele brevet og Helens svar


2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.

Natlampe

Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...

Læs hele brevet og Helens svar


13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.

Reaktion på at være blevet storesøster

Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.

Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr

Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udvikling - børn

Børns motoriske udvikling er forskellig, men du kan bruge følgende rettesnor:

1 mdr.: Barnet prøver at løfte hovedet fra underlaget, når det ligger på maven

2-3 mdr.: Støtter på underarmene og løfter hoved og bryst fra underlaget.

4 mdr.: Kan selv holde hovedet i siddende stilling. Begynder at trille rundt fra mave til ryg. Rækker ud efter ting.

5 mdr.: Hvis barnet får hjælp til at sidde op, vil det sidde med rank ryg og hovedet i fin...

Læs mere i Babylex

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce